صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغكمك هاي اوليه در غرق شدگي چیست؟

یکشنبه ، ۲۲ مرداد ۱۳۹۶       سوالات عمومی

غرق شدگی :

دو نوع غرق شدگی داریم : غرق شدگی خشک و غرق شدگی خیس یا مرطوب .
غرق شدگی خشک : بیشتر در آب سرد رخ می دهد . شناگر به داخل آب سرد رفته و آب سرد سبب گرفتگی عضلات می شود ، حنجره نیز دارای عضله است و از جمله عضلاتی  که در غرق شدگی دچار گرفتگی می شود عضلات حنجره است که با تنگ کردن و بستن راه هوایی شناگر سبب خفگی او می شود و در اثر کم شدن اکسیژن خون شناگر دچار ایست قلبی می شود .
غرق شدگی خیس یا مرطوب : اغلب غرق شدگی ها از این نوع است . مبتدی ترین افراد تا شناگران حرفه ای و گاهی خود ناجی ها نیز بر اثر شنای زیاد و گرفتگی عضلات یا خستگی ممکن است دچار غرق شدگی مرطوب شوند .
در این نوع غرق شدگی بعد از مدتی غوطه ور شدن و نگه داشتن زیاد نفس شناگر مجبور است نفس بکشد ، در نتیجه آب زیادی وارد ریه هایش می شود و همراه آن حجم آب زیادی بلعیده و وارد معده اش می شود . استنشاق آب از تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن که بین ریه و رگ های خونی صورت می گیرد جلوگیری نموده و در نتیجه فرد دچار کاهش سطح اکسیژن خون و ایست قلبی می شود .
غرق شدگی گاهی به دلیل شیرجه در مکان های کم عمق استخر و دریا بخاطر وارد شدن آسیب به سر و گردن و گاهی بخاطر مصرف الکل و عدم هوشیاری حین شنا ایجاد می شود .

 

-چگونه يك غريق رانجات دهيم

واکنش در برخورد با غریق :

اگر شنا بلد نیستید به هیچ وجه خودتان به داخل آب نروید . در لحظه ی خطر ترشح آدرنالین بیش از حد در بدن باعث می شود فکر کنید که شنا کردن می دانید و خود را برای نجات غریق به داخل آب می اندازید اما به دلیل عدم آگاهی از فنون شنا خود یک غریق محسوب می شوید و ناجی مجبور است به کمک شما بشتابد و شانس نجات غریق اول کم می شود یا از بین می رود . کار ارزشمندی که می توانید انجام دهید این است که برای غریق ، ناجی بیاورید. اگر در ساحل دو نفر باشید یک نفر باید سراغ ناجی برود و یک نفر فقط باید در ساحل چشمش به غریق باشد و به غریق اطلاع دهد که برای کمکش ناجی خبرکرده اند و به زودی می رسد تا غریق امیدوارتر شود و به تلاش برای نجات زندگی خود وروی آب ماندن ادامه دهد . باید حواستان به غریق باشد تا اگر زیر آب رفت مکانش را به ناجی نشان دهید . اگر در ساحل فقط شما متوجه غریق شدید فریاد بکشید ودیگران را برای کمک فراخوانید . اگر تنها یک نفر در ساحل هستید و از بقیه دورید و صدای فریادتان را کسی نمی شنود و از غریق هم دورید وشنا نمی دانید و اگر تکه چوب یا طنابی به سمت غریق بیندازید قادر به گرفتن آن نیست باید نقطه ای را که غریق در آن قرار دارد را به خاطر بسپارید وبا صدای بلند به غریق بگویید که تا می تواند خودش را روی آّب نگه دارد و بگویید که به دنبال کمک می روید ؛ آن گاه مکان را ترک کنید و به سمت دیگران برای درخواست کمک بدوید.

گرفتن و حمل غریق شیوه ای مخصوص دارد که ناجیان آن را به خوبی فرا گرفته اند . باید طوری غریق را روی شانه هایتان بگذارید تا به شکمش فشار بیاید و آب خورده شده را استفراغ کند .

با 115تماس بگیرید.
ظاهر غریق :
غریق ها ظاهری شبیه مرده ها با رنگ آبی یا خاکستری دارند .اغلب تنگی نفس دارند ، در غرق شدگی در دریا غریق دچار کاهش فشار خون شدید می شود ؛ ضربان قلب  (نبض ) 5 - 4 در دقیقه یا بدون ضربان هستند ؛ پوستی سرد بخاطر کاهش دمای بدن و مردمک های گشاد دارند و اغلب دچار استفراغ می شوند . به دلیل کاهش شدید فشار خون غریق نباید سرپا بایستد بلکه باید دراز بکشد .
رسیدگی به وضعیت غریق :
غریق را در ساحل بخوابانید . سر غریق به سمت دریا و پاهایش به سمت ساحل باشد ؛ مکش دریا به خارج شدن آب از ریه هایش کمک می کند . اگر غریق بی هوش ، فاقد نبض و فاقد تنفس بود هر چه سریع تر ماساژ قلبی (CPR) را شروع کنید . 30 ماساژ قلبی و 2 بار تنفس بدهید .

 

 

اگر غریق هوشیار بود شکمش را بمالید تا آب از شکمش خارج شود . حین استفراغ سر غریق را به سمت راست بچرخانید تا محتویات استفراغ وارد ریه نشود و منجر به عفونت ریوی نگردد . غریق بی هوش هم امکان دارد استفراغ کند . اگر غریق بی هوش استفراغ کرد سرش را به راست بچرخانید تا محتویات دهانش بیرون  بریزد بقیه محتویات استفراغ که در دهان غریق باقی مانده را با یک تکه پارچه ، کاغذ ، پلاستیک یا حتی با دو انگشت خود محتویات دهانش را خارج کنید تا باقی مانده مواد استفراغ سبب خفگی غریق نشود .
با غریق هوشیار یا غریقی که به هوش آمده صحبت کنید ، از او سوالاتی بپرسید و وادار به صحبتش کنید تا هوشیاری اش حفظ شود ، ترکش نکنید و تا زمان آمدن عوامل اورژانس سعی کنید هوشیاری اش را حفظ کنید .
گاهی فک شناگر قفل می شود و از دهانش کف خارج می شود . اگر با دو انگشت به مفصل فک که در امتداد گوش قرار دارد فشار وارد کنید می توانید فک قفل شده را باز کنید .( بهتر است همین الان این کار را روی خود امتحان کنید و محل مفصل را پیدا کنید ؛ فشار بیش از حد وارد نکنید زیرا منجر به آسیب مفصل می شود ). پس از باز کردن فک شناگر سرش را به سمت راست بچرخانید و با دست یا کاغذ محتویات دهانش را خارج کنید و در صورت عدم وجود علایم حیاتی ، احیای قلبی ریوی را شروع کنید .

اگر شما خودتان غریق باشید :
اگر شما خودتان غریقید ، سعی کنید روی آب بمانید حتی اگر زیر آب رفتید یک دست خود را بالا نگه دارید یا میتوانید زیر آب خود را گرد کنید یعنی دو زانوی خود را در شکمتان جمع کنید و دستانتان را دور پاهایتان زنجیر کنید که به این حالت " لاک پشتی " می گویند . این گونه پشت شما در سطح آب قرار میگیرد و سایرین از ساحل توانایی دیدن بدن شما را دارند و مکانتان را تشخیص می دهند و برای نجاتتان اقدام میکنند .