صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ
 • نقاط صحیح برای گذاشتن کیسه یخ در هنگام بروز گرمازدگی کدامند؟

  نقاط صحیح برای گذاشتن کیسه یخ در هنگام بروز گرمازدگی/ فرد را فورا به سایه و جای خنک منتقل کرده و روی شریان های اصلی بدن کیسه یخ قرار دهید.

  در تصویر زیر به صورت کامل میتوانید مشاهده نمایید:

  ادامه مطلب ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ , ۱۳:۳۳ سوالات عمومی
 • علت سوزن سوزن شدن کف دست چیست؟

  میدونستید احساس سوزن سوزن شدن در هر ناحیه از کف دست میتونه نشون دهنده یه بیماری باشه؟

  تصویر زیر را ببینید تا بفهمید علت سوزن سوزن شدن هر ناحیه از دست میتونه چی باشه:

  خستگی ، آسیب به ستون فقران و کمبود ویتامین های خاص (B1,B6,B12,E)

  ادامه مطلب ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ , ۰۱:۵۲ سوالات عمومی
 • تست FBS چیه؟


  تست FBS یا Fast blood sugar تست اندازه گیری میزان قند خون است که از تست های بسیار روتین در هر آزمایشگاهی می باشد. در این تست سطح قند خون بیماران ، به صورت ناشتا مورد بررسی قرار می گیرد. تست  FBS برای تشخیص و کنترل بیماری هایی مانند دیابت بسیار مهم است.

  علل متابولیسمی بدن روی مصرف و ذخیره قند موثر بوده و میزان قند خون بیمار توانایی او را برای فعالیت های متابولیکی نشان می دهد. ممکن است که میزان قند خون یک بیمار در هر شرایطی متفاوت باشد و بعد از خوردن غذا بالا رود. برای همین است که این تست در بیماران به صورت ناشتا انجام می شود. افزایش سن نیز بر این فاکتور تاثیر گذار است و معمولا بعد از 60 سالگی هر سال به میزان قند خون بیمار اضافه می گردد.

  از دیگر کاربرد های تست  FBS می توان به بررسی هایپر گلیسمی (باالا بودن قند خون) ، هیپوگلیسمی ( پایین بودن قند خون) ، تشخیص دیابت بارداری و بررسی استعداد افراد در ابتلا به دیابت بارداری اشاره كرد

  ادامه مطلب ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ , ۱۵:۲۳ سوالات عمومی
 • آزمایش های ضروری که هر خانمی باید انجام دهد کدامند؟


  .ماموگرافی : سرطان سینه
  .پاپ اسمیر : سرطان دهانه رحم
  .تست HPV: زگیل تناسلی
  .سنجش تراکم استخوان
  .قندخون: پیشگیری از دیابت

  ادامه مطلب ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ , ۱۶:۱۵ سوالات عمومی
 • نسخه Rx سمت چپ بالا نشانه چيست؟

  معمولاً نسخه در ایران به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. به منظور افتراق نسخه‌های دارویی از سایر دستور پزشکی (مانند درخواست آزمایش)، بسیاری از پزشکان، نسخه‌نویسی را با درج علامت RX در سمت چپ قسمت بالای نسخه آغاز می‌کنند. این علامت که از ادغام دو حرف لاتین R و X حاصل شده به معنی «Recipe» یا «نسخه» است. منشأ این سمبل احتمالاً Eye of Horus در مصر باستان یا نشانی از ژوپیتر ـ خدای سلامتی در روم باستان ـ یا زئوس (خدای یونانیان) است. همچنین وجود این نشانه بر روی جعبه دارو به این معنی است که فروش این دارو بدون نسخه پزشک ممنوع است. ممکن است نسخه حاوی دستور داروی ساختنی باشد که توسط داروخانه ساخته می‌شود.

  ادامه مطلب ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ , ۲۳:۰۴ سوالات عمومی
 • برای ‌ ترک ترامادول باید چه کاری انجام داد؟

  شما باید تا یک هفته یک چهارم از قرص را مصرف نکنید. از هفته دوم نصف کنید و در عوض قرص استامینون را نصف کرده در همان روز نه در یک زمان آن را بخورید هفته سوم فقط یک چهارم ترامادول بمدت دو هفته همراه با یک قرص کدیین دار مصرف کنید. و بعد از یکماه که دیگر اصلا نباید ترمادول را بخورید . شروع به کم کردن قرص کدیین دار از یک چهارم در یک هفته تا پایان یک ماه آنرا هم یک چهارم یک چهارم بکلی ترک کنید این راه حتما عملی هست اصلا شک نکنید.

  ادامه مطلب ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ , ۱۶:۰۹ سوالات عمومی
 • عوارض خوردن نوشابه چیست؟

  عوارض خوردن نوشابه برای هر یک از اعضای بدن:

  قلب/خطر سکته
  مغز :کاهش حافظه
  کلیه ها/سنگ کلیه
  دندان ها/پوسیدگی
  معده/ضخم معده و نفخ
  استخوان ها/پوکی استخوان

  ادامه مطلب ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ , ۲۳:۱۳ سوالات عمومی
 • كمك هاي اوليه در غرق شدگي چیست؟

  غرق شدگی :

  دو نوع غرق شدگی داریم : غرق شدگی خشک و غرق شدگی خیس یا مرطوب .
  غرق شدگی خشک : بیشتر در آب سرد رخ می دهد . شناگر به داخل آب سرد رفته و آب سرد سبب گرفتگی عضلات می شود ، حنجره نیز دارای عضله است و از جمله عضلاتی  که در غرق شدگی دچار گرفتگی می شود عضلات حنجره است که با تنگ کردن و بستن راه هوایی شناگر سبب خفگی او می شود و در اثر کم شدن اکسیژن خون شناگر دچار ایست قلبی می شود .
  غرق شدگی خیس یا مرطوب : اغلب غرق شدگی ها از این نوع است . مبتدی ترین افراد تا شناگران حرفه ای و گاهی خود ناجی ها نیز بر اثر شنای زیاد و گرفتگی عضلات یا خستگی ممکن است دچار غرق شدگی مرطوب شوند .
  در این نوع غرق شدگی بعد از مدتی غوطه ور شدن و نگه داشتن زیاد نفس شناگر مجبور است نفس بکشد ، در نتیجه آب زیادی وارد ریه هایش می شود و همراه آن حجم آب زیادی بلعیده و وارد معده اش می شود . استنشاق آب از تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن که بین ریه و رگ های خونی صورت می گیرد جلوگیری نموده و در نتیجه فرد دچار کاهش سطح اکسیژن خون و ایست قلبی می شود .
  غرق شدگی گاهی به دلیل شیرجه در مکان های کم عمق استخر و دریا بخاطر وارد شدن آسیب به سر و گردن و گاهی بخاطر مصرف الکل و عدم هوشیاری حین شنا ایجاد می شود .

   

  -چگونه يك غريق رانجات دهيم

  واکنش در برخورد با غریق :

  اگر شنا بلد نیستید به هیچ وجه خودتان به داخل آب نروید . در لحظه ی خطر ترشح آدرنالین بیش از حد در بدن باعث می شود فکر کنید که شنا کردن می دانید و خود را برای نجات غریق به داخل آب می اندازید اما به دلیل عدم آگاهی از فنون شنا خود یک غریق محسوب می شوید و ناجی مجبور است به کمک شما بشتابد و شانس نجات غریق اول کم می شود یا از بین می رود . کار ارزشمندی که می توانید انجام دهید این است که برای غریق ، ناجی بیاورید. اگر در ساحل دو نفر باشید یک نفر باید سراغ ناجی برود و یک نفر فقط باید در ساحل چشمش به غریق باشد و به غریق اطلاع دهد که برای کمکش ناجی خبرکرده اند و به زودی می رسد تا غریق امیدوارتر شود و به تلاش برای نجات زندگی خود وروی آب ماندن ادامه دهد . باید حواستان به غریق باشد تا اگر زیر آب رفت مکانش را به ناجی نشان دهید . اگر در ساحل فقط شما متوجه غریق شدید فریاد بکشید ودیگران را برای کمک فراخوانید . اگر تنها یک نفر در ساحل هستید و از بقیه دورید و صدای فریادتان را کسی نمی شنود و از غریق هم دورید وشنا نمی دانید و اگر تکه چوب یا طنابی به سمت غریق بیندازید قادر به گرفتن آن نیست باید نقطه ای را که غریق در آن قرار دارد را به خاطر بسپارید وبا صدای بلند به غریق بگویید که تا می تواند خودش را روی آّب نگه دارد و بگویید که به دنبال کمک می روید ؛ آن گاه مکان را ترک کنید و به سمت دیگران برای درخواست کمک بدوید.

  گرفتن و حمل غریق شیوه ای مخصوص دارد که ناجیان آن را به خوبی فرا گرفته اند . باید طوری غریق را روی شانه هایتان بگذارید تا به شکمش فشار بیاید و آب خورده شده را استفراغ کند .

  با 115تماس بگیرید.
  ظاهر غریق :
  غریق ها ظاهری شبیه مرده ها با رنگ آبی یا خاکستری دارند .اغلب تنگی نفس دارند ، در غرق شدگی در دریا غریق دچار کاهش فشار خون شدید می شود ؛ ضربان قلب  (نبض ) 5 - 4 در دقیقه یا بدون ضربان هستند ؛ پوستی سرد بخاطر کاهش دمای بدن و مردمک های گشاد دارند و اغلب دچار استفراغ می شوند . به دلیل کاهش شدید فشار خون غریق نباید سرپا بایستد بلکه باید دراز بکشد .
  رسیدگی به وضعیت غریق :
  غریق را در ساحل بخوابانید . سر غریق به سمت دریا و پاهایش به سمت ساحل باشد ؛ مکش دریا به خارج شدن آب از ریه هایش کمک می کند . اگر غریق بی هوش ، فاقد نبض و فاقد تنفس بود هر چه سریع تر ماساژ قلبی (CPR) را شروع کنید . 30 ماساژ قلبی و 2 بار تنفس بدهید .

   

   

  اگر غریق هوشیار بود شکمش را بمالید تا آب از شکمش خارج شود . حین استفراغ سر غریق را به سمت راست بچرخانید تا محتویات استفراغ وارد ریه نشود و منجر به عفونت ریوی نگردد . غریق بی هوش هم امکان دارد استفراغ کند . اگر غریق بی هوش استفراغ کرد سرش را به راست بچرخانید تا محتویات دهانش بیرون  بریزد بقیه محتویات استفراغ که در دهان غریق باقی مانده را با یک تکه پارچه ، کاغذ ، پلاستیک یا حتی با دو انگشت خود محتویات دهانش را خارج کنید تا باقی مانده مواد استفراغ سبب خفگی غریق نشود .
  با غریق هوشیار یا غریقی که به هوش آمده صحبت کنید ، از او سوالاتی بپرسید و وادار به صحبتش کنید تا هوشیاری اش حفظ شود ، ترکش نکنید و تا زمان آمدن عوامل اورژانس سعی کنید هوشیاری اش را حفظ کنید .
  گاهی فک شناگر قفل می شود و از دهانش کف خارج می شود . اگر با دو انگشت به مفصل فک که در امتداد گوش قرار دارد فشار وارد کنید می توانید فک قفل شده را باز کنید .( بهتر است همین الان این کار را روی خود امتحان کنید و محل مفصل را پیدا کنید ؛ فشار بیش از حد وارد نکنید زیرا منجر به آسیب مفصل می شود ). پس از باز کردن فک شناگر سرش را به سمت راست بچرخانید و با دست یا کاغذ محتویات دهانش را خارج کنید و در صورت عدم وجود علایم حیاتی ، احیای قلبی ریوی را شروع کنید .

  اگر شما خودتان غریق باشید :
  اگر شما خودتان غریقید ، سعی کنید روی آب بمانید حتی اگر زیر آب رفتید یک دست خود را بالا نگه دارید یا میتوانید زیر آب خود را گرد کنید یعنی دو زانوی خود را در شکمتان جمع کنید و دستانتان را دور پاهایتان زنجیر کنید که به این حالت " لاک پشتی " می گویند . این گونه پشت شما در سطح آب قرار میگیرد و سایرین از ساحل توانایی دیدن بدن شما را دارند و مکانتان را تشخیص می دهند و برای نجاتتان اقدام میکنند .

  ادامه مطلب ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ , ۲۲:۱۷ سوالات عمومی
 • روش نجات و خروج از خودروری سقوط کرده داخل آب چگونه است؟

  ⭕️روش نجات و خروج از خودروری سقوط کرده داخل آب :
  سقوط خودرو در آب يکي از ترسناک ترين سناريوهايي است که در زندگي هر انساني مي تواند رخ دهد و البته احتمال اينکه در زندگي تجربه اش کنيم پايين است ولي بهتر است از قبل اطلاعاتي در مورد آن داشته باشيم.
  وقتي که خودرويتان در حال غرق شدن است, ترس و وحشت تمام وجودتان را فرا خواهد گرفت پس آرامش خودتان را حفظ کنيد.
  مطمئنا در اولين قدم سعي مي کنيد که درب خودرو را باز کنيد ولي آمار نشان مي دهد که در اکثر مواقع اين راه جواب نمي دهد.
  کم کم داخل خودرويتان پر از آب مي شود. هرچقدر که پايين تر برويد فشار بيشتري از طرف آب به خودرويتان وارد مي شود.
  فشارها از همه طرف به درب هاي خودرو وارد مي شوند. پس کاري که بايد انجام دهيد اين است: منتظر بمانيد تا خودرويتان کاملا پر از آب شود.
  در اين زمان فشاري که به تمام خودرويتان وارد مي شود در حالت متعادل قرار گرفته و درب خودرويتان باز خواهد شد. فقط به ياد داشته باشيد که بايد به خوبي نفستان را در سينه حبس کنيد.
  اگر هم خودرويتان برروي آب قرار گرفته باشد و هنوز در آب فرو نرفته باشد بهتر است هرچه زودتر درب خودرويتان را باز کنيد
  آخرين راه هم شکستن شيشه هاي خودرو است که پليس و يا کساني که در صحنه حضور دارند مي توانند انجام دهند
  ادامه مطلب ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ , ۱۶:۲۳ سوالات عمومی

 • در هنگام عقرب گزیدگی باید چه کاری انجام داد؟

  ‎ به دليل جذب سريع زهر و حجم كم آن، نيازي به تخليه محل گزش وجود ندارد. كنترل مجاري هوايي، كنترل درد ، اضطراب و اختلالات حركتي مصدوم از جمله اقدامات كمكي مي باشد. ضمنا پادزهرعقرب گزيدگي در درمانگاههاي محلي موجود است كه بايد سريعا تزريق شود. تجويز آرام بخش هم مي تواند به مصدومين كمك كند.
  ‎در بزرگسالان درد و بيحسي ناحيه تزريق پس از 24 ساعت برطرف مي شود ولي علايم عصبي و عضلات اسكلتي ممكن است زمان بيشتري به طول انجامد. چنين علايمي يك ساعت پس از تزريق پادزهر برطرف مي شود ولي ممكن است درد تا 24 ساعت ادامه داشته باشد.
   

  ادامه مطلب ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ , ۱۵:۲۳ سوالات عمومی
 • شايع‌ترين انواع ترس‌ها در سنين مختلف كودكان کدامند؟

  1⃣شش ماهگي: ترس از غريبه‌ها.
  2⃣هشت ماهگي: جدا شدن از والدين، افتادن.
  3⃣يك سالگي: جدا شدن از والدين، صدا، حيوانات، حمام كردن، دكتر.
  4⃣دو سالگي: جدا شدن از والدين، آموزش توالت رفتن، حمام كردن، شب هنگام خواب، دكتر.
  5⃣سه سالگي : از دست دادن والدين، آموزش توالت رفتن، شب خوابيدن، موجودات خیالی، هر كسي كه از نظر ظاهري با اعضاي خانواده تفاوت داشته باشد مانند : اشخاص ناتوان و معلول، كساني كه رنگ پوستشان متفاوت است و....
  6⃣چهار سالگي: صدا، حيوانات، شب هنگام خواب، موجودات خیالی، كسي كه از نظر ظاهري با اعضاي خانواده تفاوت دارد، از دست دادن والدين، مرگ، طلاق.
  7⃣پنج سالگي: صدا، حيوانات، موجودات خیالی(روح،دیو)، گم شدن، رفتن به مهد كودك، از دست دادن والدين، مرگ، صدمه جسماني، 

  ادامه مطلب ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ , ۱۵:۲۲ سوالات عمومی
 • آیا نفس کشیدن از طریق دهان عوارضی دارد؟

  بله دارا عوارضی ذیل است:

  خشکی دهان، افزایش پوسیدگی دندان ها،خشکی لب ها،التهاب و بیماری های لثه به دلیل تغییر پوشش طبیعی میکروبی دهان،بوی بد دهان واثر سوءروی فرم فک ها و صورت است

  ادامه مطلب ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ , ۱۵:۱۸ سوالات عمومی
 • علايم زنبور گزيدگي چیست و در هنگام زنبور گزيدگي باید چه کاری انجام داد؟

  درد و تورم ناگهاني در محل گزش و قرمزي در مركز تورم. البته بعضي از افراد به هر نوع سمي حساسيت دارند و واكنش آلرژيك بسيار شديدي مي توانند به سم زنبور نشان دهند و اصطلاحاً شوك آنافلاتيك درانها رخ دهد

  ‎در مورد نيش زنبور عسل، برداشتن سريع نيش از روي زخم، جهت جلوگيري از ورود بيشتر سم به زخم ضروري است. علائم معمولاً در عرض چند ساعت ناپديد مي شود. اگر فرد زنبورگزيده مشكل تنفسي داشت و يا تورم شديد وسريع در محل گزش بروز كرد، بايد به پزشك مراجعه نمايد.
  ‎بايد محل گزش را با آب و صابون بشوئيم.
  ‎روي محل گزش كمپرس سرد يا كيسه محتوي يخ قرار دهيد و به طور متوالي هر 15 دقيقه يكبار كيسه يخ را از روي پوست برداريم.
  ‎از قراردادن مستقيم يخ روي پوست و از گرم كردن موضع بايد اجتناب نمود.
  ‎محل را با آب سرد همراه با بيكربنات سديم (محلول جوش شيرين) كمپرس كنيم.
  ‎ممكن است گزيدگي در داخل دهان يا گلو صورت گيرد براي اين كار سريعاً داخل دهان را با آب سرد و بيكربنات سديم شستشو مي دهيم و مريض را به اورژانس بيمارستان منتقل مي كنيم

  ادامه مطلب ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ , ۱۵:۱۶ سوالات عمومی
 • شرايط نگهداري دارو چگونه است؟آیا همه دارو ها باید در یخچال نگهداری شوند؟

  به جز تعداد کمی از اقلام دارویی که باید در یخچال نگهداری شود، بیشتر داروها بايد در شرايط خشك و خنك و دور از تابش نور آفتاب نگهداري شوند و بهترين راه برای كسب اطلاعات بیشتر مراجعه به بروشور داخل جعبه داروها و يا توصیه‌های دکتر داروساز است.
  به طور كلي منظور از دماي اتاق، دماي كمتر از 28 درجه سانتيگراد و منظور از دماي يخچال دماي 2 تا 8 درجه سانتيگراد مي‌باشد و داروهايي كه طبق بروشور بايد در دماي يخچال نگهداري شود بايد در طبقات پاييني يا درب يخچال گذاشته شود و از يخ زدن آن جلوگيري 
  شود.

  ادامه مطلب ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ , ۱۴:۵۰ سوالات عمومی
 • چگونه می توان استرس را کاهش داد؟

  1⃣تمرکز کردن 
  2⃣یادداشتهای روزانه 
  3⃣تفکر هدایت شده
  4⃣تمرینات تنفسی
  5⃣گوش دادن به موسیقی
  6⃣تمرکز و مدیتیشن
  7⃣خود هیپنوتیزمی

  ادامه مطلب ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ , ۱۴:۴۸ سوالات عمومی