صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

سیاه دانه

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
سیاه دانه یا شونیز گیاهی یکساله,با ساقه های ایستاده به ارتفاع 60 تا 70 سانتی متر می باشد.برگ های این گیاه دارای بریدگی های نخی,برگچه های ریزو گل های ان زیبا و به رنگ سفید خاکستری تا ابی با پرچم های متعدد است.این گیاه دارای کاسبرگ هایی به رنگ گلبرگ,میوه به صورت کپسول بوده که درون ان ها تعداد زیادی دانه ی سیاه و معطر قرار دارد.

عوارض جانبی :
شیره میوه خارخسک شیر را منعقد می‌کند به خاطر همین نباید بعد از خوردن شیر از میوه خارخسک استفاده کرد. مصرف زیاد خارخسک برای سر (مغز) مضر است و مصلح آن، بادام شیرین و روغن کنجد است. به‌دلیل وجود مقادیر کمی از مواد سمی در گیاه، در برخی از افراد موجب واکنش‌های کبدی منجر به حساسیت نوری می‌شود.

نحوه کاشت :
بومی جنوب غربی آسیا بوده و در اروپا نیز موجود است. تکثیرو پرورش سیاه دانه به وسیله ی بذر انجام می شود.کشت پاییزه و بهاره ی ان امکان پذیر بوده ولی کشت بهاره,محصول مناسب تری خواهد داشت.پس از تهیه ی بستر خاک با فاصله ی ردیف 30*30 سانتی متر بذر ها کاشته می شود.گاهی بذر به صورت درهم درکرت پاشیده می شود.در برخی مناطق کشور,کشت سیاه دانه به صورت انتظاری انجام می شود.به عبارت دیگر به علت احتمال وقوع بارندگی در زمان کاشت,بذرها از مدتی پیش در خاک قرار داده می شوند,ولی زمان واقعی کاشت وقتی است که اولین بارندگی رخ می دهد. در ایران این گیاه به‌ویژه در اراک و اصفهان به فراوانی می‌روید.

خواص :
مواد عمده روغن، اسیدهای لینولئیک ، اولئیک و پالمیتیک بودند. اجزای عمده اسانس سیاه‌دانه عبارتند از :‌ترانس - آنتول ، پارا - سیمن ، لیمونن و کارون.ملانتین به صورت مجزا ماده ی سمی می باشد. طبع سیاه دانه خیلی گرم و خشک است.