صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

جینسینگ

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
یکی از گیاهان نیروزا و مقوی که شهرت زیادی در جهان دارد `جینسینگ` می باشد که بهتر است آن را `گیاه جوانی` یا `نوش دارو` بنامیم. جینسینگ در دسته گیاهان همه ساله و دائمی قرار می‌گیرد. بسیار کند رشد بوده و به سال‌ها وقت برای بلوغ خود نیازمند است. ریشه‌ای بزرگ و گوشتی داشته و طول آن به cm 7-5 می‌رسد. ضخامت ریشه در حدود cm2.5-1 می‌باشد و بخش اصلی آن حالتی دوکی شکل و معمولاً 2 شاخه در انتها را به خود می‌گیرد. معمولاً ریشه چه‌های کوچکی نیز از اطراف آن به سمت خارج رشد می‌کنند. ریشه این گیاهان در بین دوران 3 تا10 سالگی گیاه قابل برداشت است و در صورت گذشت سالیان بسیار دراز به تدریج فرسوده شده و تغییر شکل می‌دهد و می‌تواند منفذدار و چوبی شود. اسم‌های دیگر آن: جن‌سینگ، جینسینگ، جنسه، جنسن، جین‌سیان، جنسا، گیاه جاودانی، ژینسان، جن‌شن و تن‌سنگ می‌باشد.

عوارض جانبی :
قراردادن ریشه نیلوفر آبی روی پوست باعث التهاب و قرمزی پوست می‌گردد. مصرف زیاد این گیاه باعث فلج می‌گردد.

نحوه کاشت :
کاشت و نگهداری گیاه جینسینگ بسیار مشکل است. این گیاه به محیطی 80 درصد سایه با خاکی لومی عمیق و غنی از هوموس و مالچ فراوان با زهکشی خوب احتیاج دارد. دمای رشد آن پایین می باشد. بهترین سایه برای این گیاه سایه درخت صنوبر و سرخس است. مناطق کشت باید شمالی و سرد انتخاب شود. این شرایط بیشتر در جنگل های کره و ژاپن و امریکای شمالی محیاست.

خواص :
این گیاه دارای گلوکوزیدهای استروئیدی به نام پاناکیلون، یک ساپونین به نام پاناکسوزید یا پاناکسین، مواد صابونی، یک اسانس روغنی فرار به نام پاناسین و یک هورمون و ویتامین B و ویتامین D، ترکیبات استیلنی، استرول ها و سرانجام یک گلوکوزید به نام جینسینگ می باشد. علاوه بر این جینسنگ سرشار از ویتامین‌های A ، B6 و فلز روی است. طبع آن گرم است.