صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

سنا

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
سنا گیاهی است که بیشتر به شکل بوته ای میباشد و از برگ آن استفاده میشود. جنس گیاه به نام Cassia میباشد و از خانواده ی نخود است. سنا جزء گیاهان بومی مناطق گرمسیری آفریقا است. نام رایج سنا شامل گونههای کاسیا آکوتیفولیا، کاسی آنگوستیفولیا، کاسیا ماریلاندیکا و سایر گونههای کاسیا است که بعضی مواقع به جای کاسیا سنا به کار میروند. از بیشتر گونههای آن جهت درمان یبوست استفاده میکنند. برگ همه ی گونهها به خاطر وجود ترکیباتی به نام`انتراکینونها` تلخ میباشد. میزان مصرف روزانه ی برگ سنا برای افراد بزرگسال، بین نیم تا یک گرم است که میتوان بر روی آن حدود یک استکان آب ریخت و 10 دقیقه جوشاند، سپس صاف کرد و میل نمود. بهترین زمان مصرف شب هنگام است. گرچه میتوان این محلول تلخ را با نبات یا عسل شیرین کرد، ولی تلخی آن کاملاً از بین نمیرود.

عوارض جانبی :
بعضی افراد ممکن است نسبت به این گیاه حساسیت داشته باشند. عصاره این گیاه که در بازار عرضه می‌شود، اغلب قند و مواد شیرین کننده مصنوعی زیادی دارد که البته چیز خوبی نیست. استفاده از قره قاط در بارداری و شیردهی توصیه نمی شود .

نحوه کاشت :
با وجودی که گونه ‌ای از سنا در جنوب ایران و در حوالی خلیج ‌فارس می‌روید، ولی به دلیل نیاز زیاد به این گیاه، عمده ی آن وارداتی است. گرچه گونه ی ایرانی و نوع وارداتی از نظر گیاه‌شناسی با هم متفاوت می ‌باشند، ولی از نظر خواص ضد یبوست مشابه هستند.

خواص :
ترکیبات ماده مؤثر آن جزء دسته انتراکینون گلی کوزیدها بوده و عبارتنداز: سنوزید B , A ( 2.5درصد) و مقدار کمی سنوزید D , C می‌باشد. این ترکیبات در اثر آبکافت تبدیل به رئین و الوا مودین می‌گردند. علاوه بر ترکیبات فوق دارای مقداری رزین «امتیک»، مقدار کم روغن فرار، موسین، و مشتقات فلاون‌ها مثل کامفورید، کامفورول و ایزورامنتین می‌باشد طبع آن گرم و خشک است.