صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

شاه تره

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
شاه‌تره علفی یکساله با ساقه‌ای شکننده کوتاه و شاخه دار است. دارای گل‌های نامنظم و برگهای بریده‌است که چون با دست نرم کنند بوی دود می‌دهد. در طعم او تلخی است. برگ ها در آن بدون کرک هستند . قسمت مورد استفاده آن شامل برگ، ساقه و گل هاست که به طور مخلوط با هم استفاده می شوند. شاه تره خاک های هوموس دارو آهک دار را ترجیح می دهد .و بیشتر در زمین های بایر , آیش , باغ ها , مزارع صیفی و گاهی در مزارع غلات دیده می شود .

عوارض جانبی :
در صورت کاستی مفرط بدن و بیماری‌های فرسایشی (که مواد مغذی را از بدن دفع می‌کنند)، از گیاه چوب صندل پرهیز نمایید. روغن اساسی آن را به صورت داخلی مصرف نکنید، مگر به مقدار خیلی کم و آن هم با مشورت متخصص ماهر در زمینه سلامتی. صندل سفید باعث کاهش نیروی جنسی می‌گردد. صندل سفید مضر صداست باید با عسل و نبات خورده شود.

نحوه کاشت :
گیاه یکساله یا چند ساله از تیره شاه تره است که به وسیله بذر تکثیر می شود . شاه تره اکثراً در کنار جاده ها و یا به عنوان علف هرز مزارع می روید و بیشتر توسط کشورهای شرقی اروپا صادر می شود. در ایران این گیاه اغلب در دامنه های زاگرس بخصوص در دشت های(بیجار کردستان)و(اقلید فارس) یافت می‏شود.در گویش عام به شاطره نیز شناخته می‏شود. طبع آن گرم و خشک است.

خواص :
آلکالوئیدها (بالبوکاپنین، کوریدالین، لئونتیسین، پروتوپین، تترا هیدرو پالماتین)