صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

زیرفون

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
زیرفون برگ بزرگ، درختی است گنبدی شکل با سرعت رشد متوسط که در نهایت ممکن است به بلندی 40 متر برسد. ساقه‌های جوان به رنگ قرمز مایل به قهوه ای بوده و بعدها پوست تنه به خاکستری تیره تغییر رنگ داده و دارای شیار و شکاف‌های ظریف می‌شوند. شاخه‌ها به سمت بالا و با زاویه باز انتشار می‌یابند. گل‌هایی نسبتاً بزرگ با عطری قوی به رنگ زرد دارد .

عوارض جانبی :
کسانی که مرض قند دارند باید در خوردن طالبی جانب احتیاط را رعایت کنند و یا آن را مصرف نکنند. کسانی که ورم معده دارند، نباید در مصرف طالبی زیاده روی کنند. هیچ گاه طالبی را خیلی سرد نخورید منظور داخل یخچال نگذارید.

نحوه کاشت :
تلقیح زیرفون معمولاً از سن 20 سالگی شروع می‌شود و از آن به بعد هر ساله میوه می‌دهد. میوه‌ها را در پائیز گرد آورده و زیر ماسه نگاهداری کرده و در بهار می‌کارند. این دانه‌ها سال بعد می‌رویند. نهال جوان دارای رشدکند است و می‌توان آن را از محلی به محل دیگر منتقل کرد. یک نوع گونه فرعی از این گیاه و با همین نام به حالت پرورش یافته در گرگان و تهران وجود دارد.

خواص :
روغن اساسی (فارنسول)، فلاونوئیدها (هرپریدین، کورسیتین، کامفرول، آسترالاگین)، لعاب، اسید فنولیک‌ها (کلوروژنیک، کافئیک)، تانین‌ها، منگنز، ویتامین ث. طبع زیرفون گرم و خشک است.