صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

شوید

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
شوید گیاهی یکساله,علفی و بسیار معطر بوده که بوی آن شبیه به ریزی و جعفری می باشد.ساقه ی شوید تو خالی بوده و ارتفاع آن بین 40 تا 90 سانتی متر,بدون کرک و دارای ریشه ی عمیق و گسترده ای می باشد.برگ ها ی آن کوچک سبز-خاکستری مات و نخلی شکل است.شوید ارایش چتر مرکب دارد ,که در پایه چترهای اصلی و فرعی گریبانک دیده نمی شود.گل ها به رنگ زرد,میوه سبک, به رنگ سبز تا قهوه ای با طعم تند که در کناره ها و لبه بال مانند و در سطح خطوط برجسته ای دارد.

عوارض جانبی :
زیاده‌روی در خوردن شوید، نیروی جنسی را ضعیف و اسپرم را خشک و بینایی چشم را کم می‌ کند. گزارش شده که مصرف زیاد برگ‌های شوید، باعث بروز لکه‌های سیاه بر روی پوست می‌‌شود که به علت ترکیبات فورانوکومارینی پیچیده آن است.

نحوه کاشت :
این گونه بومی جنوب اروپا و آسیای مرکزی و جنوبی است و به طور خودرو رشد میکند. شوید از ایران و مصر و هند بوده است و از این کشورها به کشورها و قاره‌های اروپا و آمریکا رفته و کشت شده است. در اکثر کشورهای اطراف دریای مدیترانه کشت شوید رایج است. شوید تحمل شرایط شوری و قلیایی بودن خاک را نیز دارد.شته ها و سفیدک سطحی به این گیاه خسارت زیادی وارد کرده و همچنین یخبندان سبب از بین رفتن آن خواهد شد.

خواص :
دکارون نوعی ماده ی مهم و موثر حاصله از اسانس شوید بوده که هم در پیکر رویشی و هم در بذر آن موجود میباشد.از دیگر ترکیبات ان می توان به دالفا فلاندرون که در پیکر رویشی به میزان 15%اشاره نمود و در بذر به مقدار 20-28% لیمونن وجود دارد.همچنین دارای ترکیباتی چون فلاونوئید,کومارین و گزانتون نیز می باشد.