صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

شیرین بیان

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
این گیاه تا یک متر دارای ارتفاع بوده و این ارتفاع در برخی از نواحی معتدل تا 2 متر میرسد.این گیاه چند ساله بوده و برگ های ان مرکب از تعدادی برگچه های فرد و سبز رنگ بوده و طول برگ ها ی باریک ان از 7 تا 15 سانتیمتر بوده و متشکل از 17 برگچه میباشد.کناره برگچه های بیضوی ان ها صاف بوده و گلهای این گیاه به رنگهای ارغوانی، زرد یا بنفش یا آبی مایل به سفید است که به صورت جمعی در انتهای ساقه های گل دهنده مشاهده میشود و از دیگر نکات ساختاری ان می توان به ریشه ی بیان که بطور خیلی عمیق در زمین فرو می رود اشاره نمود.

عوارض جانبی :
استفاده ی مکرر آن سبب تحریک غدد کلوی و ترشح بیش از اندازه ی هورمون الدسترون شده و این حالت سبب عوارضی چون اختلال در فعالیتهای متابولیسمی و بالا رفتن فشار خون می‌گردد. مصرف بسیار بالای شیرین بیان برای طحال مضر بوده و ممکن است به بروز حالاتی خطرناک نظیر فشار خون و حتی سکته قلبی منجر شود.

نحوه کاشت :
شیرین‌بیان از زمره گیاهان بنشنی و بومی جنوب اروپا و قسمتهایی از آسیاست شیرین بیان در اکثر نقاط ایران خصوصاً در شهرستان اقلید و نواحی شرقی و شمال شرقی و همچنین اذربایجان به فراوانی می‌روید. این گیاه نور پسند است و در مناطق معتدل و گرمسیری می روید که در مدت رویش به هوای گرم و رطوبت متوسط نیاز دارد. روش تکثیر این گیاه تقسیم ریزوم و ریشه آن است. در فصل پاییز (آبان‌ماه) ریزوم گیاهان سه تا چهارساله را پس از خروج از خاک به قطعات 15 تا 35 سانتیمتری تقسیم می‌کنند. سپس این قطعات را در ردیف‌هایی با فاصله 60 تا 80 سانتیمتر می‌کارند. فاصله مناسب ریزومها از هم 30 تا 40 سانتیمتر است. پس از کاشت باید آبیاری انجام گیرد. برداشت ریشه‌های این گیاه در فصل پاییز سال سوم یا چهارم صورت می‌گیرد. این عمل در سطوح کم وسعت با استفاده از بیل و در سطوح وسیع با ماشین‌های مخصوص انجام می‌گیرد.

خواص :
از ترکیبات شیمیایی آن می توان به تری ترپن ساپونین,فلاونویید,پلی ساکارید ها,استرول ها,کومارین ها,و اسپاراجین اشاره کرد و همچنین ترکیبات شیمیایی شیرین بیان عبارتند از: گلوکز ،‌ساکاروز ، آسپاراژین ، مواد آلبومیدی ،‌رزین و کمی اسانس. علت اصلی شیرینی این گیاه ماده ای است که گلیسیرین نام دارد . همچنین در شیرین بیان ماده ای بنام لکوریتی جننی چالکون وجود دارد که خاصیت دفع اسپاسم عضلات را داراست . شیرین بیان از منظر طب قدیم ایران معتدل است