صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

صبرزرد

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
آلوئه اغلب به طور کلی بدون ساقه و یا دارای ساقه کوتاه و برگ های ضخیم و گوشتی و گروهی به رنگ سبز مایل به قرمز ، دراز و نوک تیز می‌باشد که در کناره برگ ها در برخی از گونه خارهای نوک تیز دیده می شود و بدون دمبرگ می باشد . گل‌های آن بر روی سنبله‌ای می‌رویند که گاه تا 90 سانتیمتر درازا دارد. طول برگها در برخی از گونه ها تا 2 متر نیز می باشد . هر کدام از گل‌های آن آویخته‌است و دارای جام لوله‌ای 2-3 سانتیمتری می‌باشد.

عوارض جانبی :
صبر زرد اگر باندازه مصرف شود خطری ندارد ولی مقدار زیاد آن باعث اسهال خونی می شود ضمنا زنان شیدره نباید از آن استفاده کنند زیرا صبر زرد از طریق شیر مادر وارد بدن طفل می شود و ایجاد اسهال می کند . این گیاه نیز برای زنان حامله خوب نیست زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.

نحوه کاشت :
در حال حاضر بیش از 240 نمونه مختلف آلوورا وجود دارد که بطور عمده در مناطق خشک‌تر گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان آفریقا ، اروپا ، و آمریکا رشد می کند به دو صورت قلمه گیری از برگ و جداسازی پا جوش کشت می شود. برای تهیه قلمه برگ قطعات برگ جدا شده باید چند روز در هوای آزاد قرار گیرند و محل های بریدگی در خاکستر چوب زده شوند تا با از دست دادن رطوبت محل بریدگی جمع شود .با این عمل پوسیدگی محل ریشه زایی بسیار کمتر می شود . این قلمه ها در بستر مناسب (ماسه شسته) خزانه گیری می شوند. در جدا سازی پا جوش ها از گیاه مادری ، هنگامی که پا جوش ها در مرحله 3 تا 4 برگی باشند ، جداسازی انجام می شود. در صورت رشد مناسب بوته مادری ، هر بوته بین 1 تا 15 نهال کوچک در اطراف خود تولید می کند . کود دهی پای بوته موجب تحریک نهال های جدید می شود . در هنگامی که برگ های گوشتی به میزان کافی رشد کرد عمل برداشت به منظور استخراج عصاره یا صمغ انجام می گیرد. پس از برداشت ، برگ ها به ارتفاع یک متر روی هم انباشته می شوند ، و عصاره برگ ها بتدریج از کف جاری می شود.

خواص :
آلوئین ، ازو باربالوئین ، امودین ، صمغ و رزین در عصاره برگ ها از مشتقات آنتراکینون ماننند امودین و کریزوفانیک اسید مشخص شده است .در برگ های گوشتی آن اودونیک اسید ، اکسیداز و کتالاز و انواع قند ها یافت می شود به علاوه در گیاه یک گلی کوزید متبلور به نام بابالوئین و در آخر اسانس یافت می شود [G.I.M.P] ویتامین های موجود در آلوئه A، B1 ، B2 ، B6 ، B12 ، C ، Eو فولیک اسید ویتامین می باشد . صبر زرد از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است شیرابه آن به مصرف طبی می رسد