صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

عناب

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
عناب درختی است که ارتفاع آن تا 8 متر می رسد نوعی از این درخت مستقیم و باریک است و نوعی دیگر بصورت کج و معوج بالا می رود . برگهای این درخت کوچک ، زیبا ، شفاف ،‌متناوب و دندانه دار است . گلهای آن کوچک و برنگ سبز مایل به زرد می باشد. میوه این درخت که عناب نامیده می شود برنگ قرمز و بشکل تخم مرغ و دارای یک هسته است . طعم عناب کمی شیرین است

عوارض جانبی :
عناب در اشخاص سرد مزاج تولید گاز و نفخ می کند . اینگونه اشخاص باید عناب را با شکر و مویز بخورند . ضمنا عناب نیروی جنسی را کم می کند بنابراین باید با غذاهای محرک مانند عسل خورده شود .

نحوه کاشت :
درختچه ای است چند ساله و به ارتفاع 1 تا 4 متر و دارای شاخه های بدون خار که در غالب نواحی مرطوب و جنگلهای شمال کشور می روید. پوست ساقه آن صاف، تیره رنگ و دارای راه راه سفید قابل تشخیص است.برگهائی منفرد، بی کرک، بیضوی، به طول 3 تا 5 و به عرض 3 سانتی متر و شفاف (در سطح فوقانی پهنک) دارد. گلهایش کوچک به رنگ سبز گلی، مرکب از قطعات 5 تایی، منفرد یا مجتمع به تعداد کم و میوه آن سته، به قطر 8 میلی متر و دارای رنگ قرمز است ولی تدریجاً تغییر رنگ حاصل کرده سیاه می شود.

خواص :
در برگ عناب ماده ای به نام `زی زی فین` وجود دارد. از دیگر مواد تشکیل دهنده عناب می توان به ساپونین ها، فلاوونوئیدها، موسیلاژ(لعاب)، مواد قندی، ویتامین های A, B2 و C، املاح مانند کلسیم، فسفر و آهن اشاره نمود. در عصاره چوب عناب، اسید زی زی فیک و اسید زی زی فوماتیک وجود دارد. عناب از نظر طب قدیم ایران معتدل است . البته ابو علی سینا اعتقاد داشت که عناب کمی سرد است .