صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

ترب و تربچه

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
تربچه از جمله سبزی‌هایی است که هم ریشه و هم برگ آن دارای خواص فراوانی است. تربچه گیاهی است یک ساله که ارتفاع ساقه آن تا یک متر می‌رسد . برگ ‌های آن پهن ، ناصاف ، کرک‌دار و با بریدگی‌های نامنظم است.گل‌های آن به رنگ سفید، زرد روشن، آبی روشن و بنفش است که در انتهای شاخه ظاهر می‌شود.

عوارض جانبی :
اسراف در خوردن ترب موجب دل پیچه شده و برای دندان و گلو مضر است . ترب در بعضی از اشخاص تولید گاز و آروغ می کند و تخم آن گاز و نفخ را از بین می برد .

نحوه کاشت :
این گیاه را می توان در دامنه وسیعی از شرایط آب و هوایی کشت نمود، اما بهترین رشد را در شرایط آب و هوایی خنک دارد. کاهش شدت تابش، افزایش تراکم بوته در واحد سطح و افزایش دما باعث کاهش قسمت خوراکی می گردد. گرمای زیاد کیفیت محصول را پایین آورده و باعث پوک شدن ریشه می شود. دمای پایین نیز باعث نازک شدن برگها می شود اصولا این گیاه را به دو نوع تقسیم می کنند و کلیه انواع این گیاه را در این دو دسته قرار می دهند . 1 – تربچه نقلی یا تربچه چهار فصل : این قسم تربچه خیلی زود سبز شده و محصول آن در مدت زمان کوتاهی بدست می آید . تربچه به شکل و رنگ های : گرد قرمز ، گرد ارغوانی / گرد سفید ، گرد بنفش ، گرد قرمز نوک سفید ، تربچه نیمه بلند قرمز ، نیمه بلند قرمز نوک سفید ، نیمه بلند ارغوانی ، نیمه بلند سفید ، تربچه بلند قرمز ، تربچه بلند سفید و بلند بنفش وجود دارد . 2 – ترب یا تربچه درشت : برای بدست آوردن محصول ترب ، مدت زمان بیشتری لازم است . بوته های ترب ، بزرگتر از تربچه می باشد .

خواص :
برگ و ریشه تربچه دارای مقدار فراوانی ویتامین C است. مقدار ویتامین C موجود در برگ‌های این سبزی، نسبت به ریشه آن پنج برابر بیشتر است. ریشه کروی و قرمز این سبزی همچنین دارای مقادیر فراوانی پتاسیم، اسید فولیک و مس است. طعم تند ترب مربوط به ماده ای است بنام سنوول Senovol و رنگ قرمز بنفش آن در اثر وجود ماده ای بنام کلراید Malvin Chloride است . ترب از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است