صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

شمشاد

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
گیاهانی هستند همیشه سبز،معمولا چوبی، با برگهای معمولا متقابل، ساده، بدون گوشوارک ؛ گل آذین سنبله ،خوشه یا به صورت دسته های کم گل، گلهای یک جنسی . گیاهان تیره ی شمشاد درختچه هایی واجد برگ های کامل،پایا،چند سالهشمشاد از گیاهانی همیشه سبز و دائمی است که به صورت درختچه ودرخت کوچک یافت میشود.این گیاه رشد و نمو کندی داشته و دارای عمری طولانی است.بوته ی گیاه مذکور را به خاطر شاخ و برگ زیبا و سازگارش به شرایط محیطی می کارند.شمشاد بسیار مناسب برای کشت در حاشیه ها و پرچین می باشد.شمشاد دارای گلهای بسیار ریزی است که مورد توجه نمی باشد. این گیاه به سرما و یخبندان مقاوم بوده و نیاز به نورخورشید و مناطق نیمه آفتابی دارد و در هر خاکی به عمل می آید. ،با گلهایی تک جنس هستند. .تیره ی شمشاد تیره ای بسیار کوچک وفقط شامل چند جنس است.

عوارض جانبی :
مصرف این گیاه به زنان باردار، در دوران شیردهی و افرادی که به آسپرین آلرژی دارند، توصیه نمی شود

نحوه کاشت :
شمشادها درختچه هایی دارای برگهای کامل،چرمی،متقابل،پایا و چند ساله اند وچوب آنها پر دوام و بسیار سخت است.این جنس فقط یک گونه به نام بوکسوس سمپرویرنس در برخی نواحی،بویژه در نواحی شمال ایران و کناره ی دریای خزر دارد که به نامهای محلی(شمشاد)،(کیش) و(شار) موسوم است. کیش دارای شاخه های فراوان و برگهای تخم مرغی شکل پهن دراز است.گلها بدون دم گل اند و به طور دسته ای طوری مجتمع می شوند که در هر دسته گلهای نر(که متراکمترند) در طرفین و گلهای ماده در وسط و انتها قرار می گیرند. اجنس شمشاد در دنیا 30 گونه و در ایران یک گونه در جنگل های گیلان و مازندران دارد.

خواص :
برگ و مخصوصا پوست ریشه این درختچه، دارای مواد رزینی،پکتیکی و آلکالوئیدهای مختلف نظیر بوکسین،پارابوکسین،بوکسی نیدین، پارا بوکسی نیدین،اسانس،صمغ و غیره است. بعلاوه دارای ماده ای بنام سیکلوبوکسین است . طبع آن گرم و خشك است