صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

بیدمشک

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
بیدمشک درختچه ای است دوپایه که ارتفاع آن به 8 متر می رسد. این پایه ها با هم کمی تفاوت دارند. برگ ها بیضی شکل ، نوک تیز ، دندانه دار و در نوع ماده کمی پهن تر از نوع نر هستند. سطح رویی آنها سبز تیره ولی سطح زیرین شان سبز روشن و کرکدار است. گل ها که به صورت شاتون های نر و ماده می باشند زردرنگ و معطرند.

عوارض جانبی :
به دلیل وجود اسانس های عطری و سمی، ژرانیوم را نباید برای مدت طولانی مورد استفاده قرار داد

نحوه کاشت :
محل رویش آن در ایران بسیار گسترده و در نواحی شمالی ایران بخصوص استان گلستان ، نور ، کجور ، رامسر ، آستارا ،اردبیل و ارسباران ، نواحی مرکز و غرب جنوب ایران از جمله اصفهان ،کرمان ، شیراز ، اراک ، همدان ، آذربایجان شرقی و غربی و استان فارس می باشد و از آن عرق بیدمشک تهیه می شود.

خواص :
بیدمشک علاوه بر ترکیباتی که در انواع بید وجود دارد ، گل های آن دارای اسانس معطر است ؛ به همین دلیل در بعضی نقاط ایران از این گل ها عرق بیدمشک تهیه می کنند. ترکیبات اسانس بیدمشک نواحی مختلف تفاوت داشته و احتمالاًدر اثرات آنها تاثیر گذار است. در پژوهشی که بروی اسانس بیدمشک انجام شد ترکیبات مهم زیر شناسایی شدند: اوژنول : 21 درصد پارامتوکسی بنزن : 60 درصد اوسی من : 2.3 درصد سدرن اکساید : 2.5 درصد دکانول : 4 درصد و مقادیری استات ، لینالول ، فنشون ، دکان و آلفاو گاماترپی نئول در بین این ترکیبات بورنیل استات با خواص مقوی قلب و عروق دیده می شود. طبع آن سرد و تر است