صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

ثعلب

گیاهان دارویی

سایدبار راستسایدبار راست
ثعلب، گیاهی است پایا و دارای غده‌ی زیرزمینی منقسم به تقسیمات پنجه‌ای و ارتفاعی بین 25 تا 70 سانتیمتر است. برگ‌هایی به رنگ سبز تیره در سطح فوقانی ولی كمی غبارآلود در سطح تحتانی دارد. همچنین لكه‌های قهوه‌ای رنگ در پهنك آن دیده می‌شود گل‌های زیبا و گلی رنگی یا سوسنی و گاهی سفید رنگ دارد كه در فواصل ماههای اردیبهشت تا تیز ظاهر می‌گردند، در آغاز وضع فشرده برروی محور گل آذین سنبله دارند ولی پس از شكفتن، تغییر شكل داده ظاهر استوانه‌ای پیدا می‌كنند. در براكته‌های زیر گل آن،‌3 رگبرگ اصلی و در گلبرگ‌های آن، لكه‌هایی به رنگ ارغوانی یا بنفش تشخیص داده می‌شود. طعم‌ آن‌ کمی‌ شیرین‌، لزج‌ و کمی‌ تند است‌.

عوارض جانبی :
باید توجه کرد که مصرف این گیاه برای معده های ضعیف مضر است

نحوه کاشت :
معمولاً محل رویش این گیاه داخل باغها و بیشه هاست و زمان گل دهی آن از اواخر فروردین تا اواخر خرداد است. این گیاه پیازی دارد كه پیاز آن مورد استفاده است. معمولاً پیاز ثعلب‌ در اوایل‌ تابستان‌ می‌رسد. ثعلب بیشتر در جنگل‌ها و چمنزارهای مرطوب نواحی كوهستانی تا ارتفاع 200 متری می‌روید. ثعلب را می‌توان در آذربایجان مشاهده نمود.

خواص :
ثعلب‌ دارای‌ هیدرات‌ کربن‌، قند، مقداری‌ موسیلاژ شبیه‌ باسورین‌، آمیدون‌ تغییرشکل‌ یافته‌، مواد پروتئیدی‌، و در آردی‌ که‌ از فکول‌ غده‌ به‌نام‌ ثعلب‌ بدست‌ می‌آید مقدار زیادی‌ مواد لعابی‌ (موسیلاژ) و ماده‌ای‌ شبیه‌ صمغ‌ غربی‌ و نشاسته‌ و مواد رنگی‌ و مقدار کمی‌ املاح‌ معدنی‌ و مقدار جزئی‌ اسانس‌ است‌ که‌ پس‌ از خشک‌شدن‌ گیاه‌ به‌صورت‌ کومارین‌ درمی‌آید. طبع آن گرم و مرطوب است