صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 اخبار پزشکی  

کیست هایی که در کلیه ها رخنه می کنند!

نویسنده : | اخبار پزشکی | ۲۳ تیر ۱۳۹۷ , ۱۸:۵۸ | 384 بازديد |  0
کلیه پلی کیستیک در نوزادان درمان قطعی کلیه پلی کیستیک کلیه پلی کیستیک بالغین جدیدترین درمان کلیه پلی کیستیک کلیه پلی کیستیک در جنین کل? کیست هایی کلیه رخنه کنند!

 کلیه یکی از اعضای بسیار فعال و کارآمد در بدن ما می باشد که همواره تحت فشار قرار دارد ، در صورتی که این فشار وارد شده اندکی از تحمل آن نیز بالاتر باشد می تواند آسیب جدی را به آن وارد آورد. کیست ها یکی از بیماری های شایع می باشند که نه تنها در کلیه ها بلکه در اعضای زیادی از بدن ما رخ خواهد داد ، بنابراین راه رهایی از آن وجود ندارد . بیماری هایی که تعداد کیست در آنها به شدت افزایش پیدا کند بیماری های پلی کیستیک نام گذاری می شوند که نمونه آن را می توان به بیماری های کلیه نسبت داد.

کلیه در طول روز و حتی شب ها نیز فعال است ، او وظیفه دارد که موادی را از بدن ما دفع کند و همچنین مایعات اضافی که در خون ما نیز وجود دارد را هم به همان طریق از بدن بیرون کند ، زیرا ماندگاری هریک از آنها برای سلول های بدن ما همانند یک سم می باشد.  بیماری ممکن است که تنها یک کیست را داشته باشد اما بیمارانی هم وجود دارند که تعداد کیست های آنها بیش از حد تصور بالا خواهد رفت. در هر دو صورت باید به نزد پزشک بروند تا آزمایشات تشخیصی بیشتری نیز انجام پذیرد. اگر یک کیست وجود داشته باشد بیماری کیست ساده نام گذاری می شود اما اگر تعداد کیست ها بیشتر شوند پلی کیستکی خواهد بود.

کیست ها فضایی هستند که در داخل آنها مایع نیز دیده می شود ، این مایع اگر در حجم و اندازه کمی باشد اختلالی ایجاد نخواهد کرد اما در صورتی که میزان آن از یک حدی افزایش یابد که تنها در موارد نادری این مشکل رخ می دهد می تواند آسیب برساند. اغلب موارد درمان کیست های ساده بسیار به سرعت انجام خواهد شد . اما اگر بیماری پلی کیستیک نیز رخ دهد درمان این نوع از بیماری ها بسیار سخت خواهد بود زیرا شما نمی توانید رشد تعداد زیادی از کیست را نیز کنترل نمایید. اگر هریک از این کیست ها به دلایلی شروع به رشد کنند می توانند کلیه را از نظر عملکردی دچار اختلال نمایند.  

متأسفانه کیست ها زمانی که ایجاد می شوند علامت خاصی را با خود به وجود نمی آورند بر همین اساس نیاز است تا همیشه آزمایشات کلیه بدهید و همچنین سونوگرافی را از کلیه های خود انجام دهید. سونوگرافی نوعی تصویربرداری می باشد  که می تواند تمام جزئیات مربوط به یک بیماری را به شما نمایش دهد. کیست ها هم در این موقعیت نمی توانند از این تصویربرداری رهایی یابند و مجبور هستند که علائم خود را نشان دهند.  هرچه کیست ها رو به سوی بزرگی پیش بروند دردی که شما در آن ناحیه از بدن خود احساس می کنید بیشتر خواهد شد.

در مواردی که کیست های بدن شما بزرگ تر می شوند علامت هایی ممکن است که رخ دهد ، از جمله ی این علائم می توان به بروز تب اشاره نمود ، همچنین دردی در ناحیه ی کمر به وجود می آید که این درد می تواند فضایی را بین دندان ها و حتی تا لگن به خود اختصاص دهد. شکم فردی که کیست کلیه دارد بزرگ می شود ، ممکن است که بر روی دفع ادرار او نیز مؤثر باشد و این میزان بیشتر شود. همچنین خونی در ادار فرد دیده می شود. وجود خون در ادرار این مایع دفعی از بدن را کمی تیره تر خواهد کرد.

برخی از مواقع به دلیل بزرگ شدن کیست ها و تغییر عملکرد کلیه های فرد این اعضا با افزایش دادن ناگهانی فشار خون مهم بودن این شرایط را گوشزد خواهند کرد. هرچه سن یک فرد بیشتر شود احتمال این که به کیست کلیه نیز مبتلا گردد هم افزایش خواهد یافت. از نظر جنسیتی مردان نیز بیشتر از زن ها این بیماری مهم را تجربه خواهند کرد. اما به صورت کلی بهتر است که به این موضوع توجه داشته باشید معمولا کیست ها آنقدر که باید شرایط بدن را دچار اختلال نمی کنند بنابراین از این نظر ترسی بابت وجود کیست در کلیه ها نیست و این که کیست در مواردی نمی تواند بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد بدین معنا نیست که پیگیری برای درمان آن را به تعویق بیاندازید.


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید