صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 - شاخه اصلی  

کمبود ویتامین کا را چگونه تشخیص داده و درمان کنیم؟

نویسنده : | ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ , ۱۹:۵۸ | 160 بازديد |  0
ویتامین k برای پوست آمپول ویتامین کا برای قطع خونریزی امپول ویتامین کا برای قطع پریودی ویتامین k در بارداری ویتامین کا موضعی آمپول ویتا? کمبود ویتامین چگونه تشخیص داده درمان کنیم؟

یکی از ویتامین هایی که به ندرت در لیست ویتامین های توصیه شده به شمار می رود ویتامین کا است. این ویتامین هم همچون ویتامین ب برای سلامت بدن ما اهمیت دارد اما در صورتی که نتوانیم نسبت به آن توجه کنیم رفته رفته سطح چنین ویتامینی در بدن کاهش پیدا خواهد کرد و کمبودهای ناشی از آن نیز به چشم مای می آید. ویتامین کا را می توانیم با روش های تشخیصی که وجود دارد به صورت کامل تخمین بزنیم اما متأسفانه نسبت به رفع مشکلات پس از آن اقداماتی انجام نمی دهیم.

هر ماده ای که در درون بدن ما قرار دارد باید به روشی در حد تعادل قرار داشته باشد. تنها زمانی ما می توانیم نسبت به آنها بی توجه باشیم که در واقع نسبت به بدن خود هم توجهی نداشته ایم. بی توجهی نسبت به بدن مساوی خواهد بود با یک مشکل بزرگ تر یعنی به خطر افتادن سلامتی بدن ما. زمانی که سلامتی در بدن ما نیز به خطر افتد بیماری های متنوعی به سراغ بدنمان خواهند آمد که همگی می تواند ضربه ای را نیز وارد نموده و در نهایت ما را با مشکلاتی همراه سازند که هزینه های درمانی ناشی از آنها بسیار بالا خواهد بود.

کارشناسانی که وجود دارند به این باور رسیده اند که کمبود در رابطه با ویتامینی به نام ویتامین کا بیشتر دیده می شود اما رده سنی مربوط به آن اغلب در رده سنی بزرگسالان نیست زیرا بیشتر مواقع نوزادانی که به دنیا آمده اند از این نظر دچار مشکل هستند. اما در مقابل می توانیم به آنتی بیوتیک ها اشاره داشته باشیم. آنتی بیوتیک هایی هستند که در زمان مصرف می توانند مشکل ساز شوند. علاوه بر آن داروهایی به صورت داروهای ضد انعقادی هم دیده می شوند که در آنها میزان تأثیر بالاتر از حد انتظار ما خواهد بود. همه ی این ها بر روی میزان جذبی که برای ویتامین کا وجود دارد تأثیر منفی دارند و سطح این ویتامین را بسیار کاهش می دهند.

افرادی وجود دارند که معمولا سطح مصرفی برخی از ویتامین ها در آنها بالاتر از انتظار ما خواهد بود ، مثلا برخی از آنهایی که ویتامین هایی نظیر آ یا ای مصرف می کنند در زمره ی چنین افرادی قرار دارند. علاوه بر آن بیماری هایی هم وجود دارند که در میزان جذب ویتامین ها مؤثر هستند و حتی مانع از آن می شوند که جذب صحیحی نیز انجام شود. ویتامین کا را می توانیم در دو نوع مصرف نماییم. یک سری از دسته ی ویتامین کا مربوط به آن است  که می توان از طریق سبزیجات همچون اسفناج یا کلم این ویتامین را دریافت نمود. اما رده ی دیگری که وجود دارد دسته ای از ویتامین ها هستند که معمولا در روده ها دیده می شوند. این ویتامین ها به صورت کاملا طبیعی در روده ما وجود دارند. 

 عملکرد اصلی که در خصوص ویتامین کا می توانیم به آن اشاره نماییم نقشی است که برای جلوگیری نمودن از لخته خون دارد ، این خونریزی ها می تواند به صورت داخلی یا حتی خارجی باشد. هر نوع خونریزی که در بدن ما اتفاق افتد عملا به صورتی خواهد بود که میزان دفع خون را بالا می برد عملا برای جلوگیری از این دفع خون باید فعالیتی را انجام دهیم که آن هم استفاده نمودن از انواع روش های مربوط به تنظیم کردن ویتامین کا خواهد بود.

 در مواقعی که کمبود ویتامین کا رخ می دهد در اولین گزینه شک ما به این موضوع می رود که شیر مورد نظر که به نوزاد داده می شود از این ویتامین غنی نیست. علاوه بر آن کبد نوزاد نمی تواند از این ویتامین به خوبی بهره ببرد. همچنین دلایل دیگری هم وجود دارد که می تواند در دوران جنینی یک بچه رخ دهد. کمبود عموما به این دلیل رخ می دهد که خونریزی اتفاق افتاده و نتوانسته این جلوی این خونریزی شدید را بگیریم.  علائم مربوط به ویتامین کا می تواند شامل تیره شدن یا وجود علائم خونریزی در زیر ناخن ، همچنین کبودی هایی در بدن و . . . باشد.

 

 


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید