صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 اخبار پزشکی  

چه کسانی باید قبل از ازدواج آزمایش ژنتیک بدهند؟

نویسنده : | اخبار پزشکی | ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ۰۰:۳۹ | 156 بازديد |  0
هزینه آزمایش ژنتیک سال۹۶ هزینه آزمایش ژنتیک سال 97 آزمایش ژنتیک در دوران بارداری جواب آزمایش ژنتیک چقدر طول میکشه؟ ازمایش ژنتیک چجوریه کسانی باید ازدواج آزمایش ژنتیک بدهند؟

برخی از آزمایش ها هستند که نیازمند اجرایی شدن خواهند بود. در حقیقت می توانیم آزمایش ژنتیک را یکی از ضروری ترین های آن بدانیم.

آزمایش ژنتیک در زمره ی آزمایش هایی قرار دارد که معمولا برای همه ی افراد توصیه نمی شود اما گروه های خاصی هستند که باید حتما این آزمایش ها را انجام دهند. آزمایش خون یکی از آزمایش های روتین خواهد بود اما در واقع می توانیم به این موضوع هم اشاره نماییم که علاوه بر آزمایش هایی نظیر آزمایش خون ، آزمایش دیگری هم وجود دارد که می توانیم از جمله ی آن به آزمایش ژنتیکی اشاره نماییم که البته برای انجام آن هم خون درخواست می شود.

آزمایش خون در زمره ی آزمایش های روتین قرار دارد ، اما برخی برای انجام دادن چنین آزمایش هایی حتی استرس هایی چند برابری را به خود می بینند این در حالی است که نباید هیچ استرسی برای آنها وجود داشته باشد.  برخی در زمانی که جواب آزمایش خود را می گیرند با یک نه مواجه می شوند. این نه گفتن به معنای انجام نشدن ازدواج نیست بلکه می توانیم بگوییم که چنین نه می تواند جنبه ی دیگری داشته باشد ، جنبه ای که بهتر است انجام نشود. در غیر این صورت می تواند مشکل ساز شود. بیشتر مشکلات هم برای بچه دار شدن خواهد بود.   

 در گذشته آمار مربوط به افراد معلول نیز بسیار بالا بود ، زیرا بر تعداد  این افراد روز به روز اضافه می شود. در حقیقت می توانیم بگوییم که رفته رفته باید از این تعداد کاسته شود و یکی از این دلایل می تواند وجود و اجباری شدن آزمایش های ژنتیک باشد. آزمایش هایی از این قبیل توانسته اند پیشگیری را بر درمان مقدم بدانند. در حقیقت این مسئله می تواند بسیار مفید شود. ازدواج های فامیلی که وجود دارند هم معمولا ازدواج هایی خواهند بود که ریسک خطر در آنها بسیار بالا است. داشتن اطلاعاتی در رابطه با تاریخچه ی خانوادگی ابتلا به بیماری ها می تواند مؤثر باشد.

امروزه با اطلاع رسانی های به موقعی که انجام شده در واقع می توانیم از کاسته شدن آمارهایی مربوط به آزمایش ها سخن بگوییم. این آزمایش ها می توانند از تولد نوزادانی بیمار جلوگیری کند. درصد بیماری ها و ناتوانی حاصل از آنها بسیار کم می شود. در ادامه لیستی از آزمایش هایی که باید به صورت روتین نیز انجام شوند درخواست خواهد شد.

آزمایش های روتین ازدواج

آزمایش هایی از نوع بررسی بیماری ها نیز وجود دارد که می توانیم به بررسی بیماری هایی نظیر ایدز ، تالاسمی ، سیفلیس و همچنین بیماری هایی که در هنگام مقاربت نیز منتقل می شود اشاره نماییم. یکی از عمده ترین بیماری هایی که وجود دارد بیماری تالاسمی خواهد بود. این نوع بیماری می تواند سبب به دنیا آمدن فرزندی شود که به بیماری ناتوان کننده ای نیز مبتلا باشد. از جمله بررسی هایی که وجود دارد آزمایش الکتروفورز خواهد بود که از نظر هموگلوبین نیز بررسی خواهند شد. زوجینی که مینور باشند در صورتی که با هم ازدواج کنند احتمال به دنیا آمدن فرزند ماژور نیز وجود دارد.

بررسی هایی که از نظر ژنتیکی انجام می شوند هم برای بررسی پدر و هم مادر خواهد بود. یکی از آزمایش های مهم دیگر زمانی خواهد بود که ارهاش مادر منفی است ، زیرا در این صورت در به دنیا آمدن فرزند نیز به مشکلاتی برخواهد خورد. البته دنیا آمدن فرزندش پروسه ی سختی نیست تنها نیاز است که در ماه های خاصی از آمپول ها استفاده شود. پس از بارداری هم باید این آمپول تزریق گردد.

این آزمایش ها برای تولد نوزاد سالم اهمیت دارد زیرا برخی از زوجین پس از ازدواج خود برای بچه دار شدن اقدام می کنند در صورتی که بیماری در سیستم بدن آنها وجود داشته باشد مثلا عفونت هایی دیده شوند می تواند بر روی سلامتی رحم نیز مؤثر واقع شده و سلامت جنین را به خطر اندازند. چنین جنینی احتمال کم شدن حافظه ی آن دور از انتظار نیست و عملا می توانیم بگوییم که با عقب ماندگی ذهنی مواجه می شود که ناشی از یک غفلت خواهد بود.

البته حتما نیازی نیست که یک فرد ازدواج کند زیرا برخی از موارد که از قبل زمینه ی بیماری های مادرزادی وجود دارد می تواند  در دوران مجردی هم اقدام برای انجام آزمایش های ژنتیک را انجام دهند.

 

   


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید