صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 -- بهداشت و ارتقا سلامت  

هپاتیت و آشنایی با بیشترین راه های انتقال آن

نویسنده : | بهداشت و ارتقا سلامت | ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ , ۲۳:۳۲ | 355 بازديد |  0
بیماری هپاتیت cانواع هپاتیت هپاتيت a چيست آیا هپاتیت کشنده است خطرناک ترین نوع هپاتیت هپاتیت b چیست هپاتیتe تشخیص هپاتیت هپاتیت آشنایی بیشترین انتقال

یکی از بیماری هایی که در خصوص پیشگیری برای آن اهمیت زیادی در نظر گرفته خواهد شد ، بیماری هپاتیت می باشد. این بیماری همواره می تواند درصد زیادی از مرگ و میرها را به خود اختصاص دهد. اما زمانی این بیماری کشنده خواهد بود که در زمان خاص خود تشخیص و درمان نشود. بیماری هپاتیت آنقدر خطرناک است که در داخل رحم مادر به جنین منتقل خواهد شد و از همین رو باید پیش از تولد تشخیص و پس از تولد به درمان آن پرداخته شود.

هپاتیت در انواع مختلفی بوجود می آید که همه ی انواع آن از ویروس تشکیل شده اند و با ورود ویروس به بدن ما ، این بیماری هم منتقل خواهد شد. هپاتیت در دو نوع مهم ب و ث می تواند آسیب زننده باشد و برای بدن ما آسیب های جدی را پدید آورد. انواع دیگر هم خطرناک خواهند بود ف اما خطری که در ااین دو نوع مشاهده می شود به مراتب بیشتر می باشد. تنها عضوی که نسبت به آن آسیب جدی وارد می شود کبد خواهد بود که از مراحل ابتدایی تا انتهایی یک بیماری پیشرونده را به خود اختصاص می دهند. یعنی در ابتدا یک نارسایی ، سپس سیروز و در نهایت سرطان کبد رخ خواهد داد.

افرادی که به بیماری هپاتیت مبتلا می شوند هم شامل زنان و هم شامل مردان خواهند بود. اما شیوع این بیماری در مردان بیشتر از زنان می باشد و اغلب در سنین جوانی تا میانسالی می باشد. این بیماری از طرق مختلفی به بدن ما منتقل خواهد شد. یک سری از موارد عمدی و یک سری به صورت غیرعمدی منتقل خواهند شد. در مواقعی که بیماری به صورت عمد منتقل می شود ، منظور از این واژه دخالت خود شخص می باشد.

اغلب معتادانی که از یک سرنگ برای تزریق مواد مخدر به بدن خود استفاده می کنند این ویروس را به یکدیگر منتقل خواهند نمود. در کنار ویروس هپاتیت می توان به انتقال بیماری ایدز هم اشاره نمود. علاوه بر آن شرکای جنسی مختلف هم عامل دیگری برای انتقال ویروس خواهند بود. از طریق مادر به جنین در داخل رحم انتقال پیدا می کند. در ایران رتبه ی ابتدایی در رابطه با معتادان وجود دارد. در صورتی که از مواد مستقیم و عمدی خارج شویم حالا می توانیم به موارد غیرمستقیم و غیر عمدی اشاره کنیم.

در بیشتر موارد هپاتیت از طریق نیدل استیک در کارد پزشکی و درمانی منتقل خواهد شد. این افراد معمولا کسانی هستند که به عنوان پرستار یا پزشک با یک بیمار مبتلا به هپاتیت در ارتباط هستند. در زمان مداوا ممکن است که دچار فرو رفتن سر سوزن به داخل پوست شوند. همین عامل منجربه انتقال ویروس هپاتیت خواهد شد. افرادی که دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک می باشند هم در همین زمره قرار خواهند داشت. حتی پرسنل بهداشتی هم که وظیفه ی تزریق واکسن هپاتیت ب را دارند به این بیماری مبتلا خواهند شد.

اما در چنین گروهی رعایت یک سری از اصول بهداشتی و همچنین وسایل پیشگیری کننده از بیماری ها مثل روپوش ، دستکش ، ماسک و . . . در زمان درمان یک بیمار الزامی خواهد بود و حتما باید مورد استفاده قرار داشته باشد. در غیر این صورت خود فرد مسئول چنین بی توجهی و در نتیجه ی آن بیماری هپاتیت خواهد بود. معمولا با روش های درمانی که امروزه به روی کار آمده ، می توان درصد زیادی از بیماران مبتلا به هپاتیت ب و ث را بهبود بخشید و آنها را از بار سنگین این بیماری و تبعات اجتماعی آن رها کرد.

در گذشته برای مداوانی بیمارانی که از نظر خونی مشکل دار بودند ، از تزریق خون استفاده می شد ، اما برای تزریق یک خون ، در ابتدا آزمایش هایی برای اطمینان از سلامتی خون گرفته شده وجود نداشت و به همین دلیل در مواقع ضروری خون هر فردی گرفته شده و و به دیگر افراد منتقل می شد. در این بین بیمارانی همچون افراد دیالیزی یا افراد مبتلا به تالاسمی که یکی از پرمصرف ترین افراد برای انتقال خون می باشند ، بیشترین میزان هپاتیت را دارا بودند ف اما امروزه با آزمایش های ابتدایی در دوران قبل از تزریق این درصد بسیار کاهش یافته است.

در برخی از بیماران وخامت هپاتیت آنقدر شدید می باشد که نیازمند برداشت قسمت یا تمامی کبد بوده و جایگزین آن باید از یک کبد سالم استفاده شود ، در غیر این صورت فرد به سرعت دچار مرگ خواهد شد. پس با تنها یک تشخیص به موقع می توان درصد زیادی از مرگ و میرهای ناشی از هپاتیت ب و ث را کاهش داده و بیماری را در ایران و دنیا به یک بیماری ریشه کن تبدیل نمود.


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید