صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 اخبار پزشکی  

مثانه و معرفی علائم شایع ترین بیماری های مرتبط با آن

نویسنده : | اخبار پزشکی | ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ , ۱۳:۲۶ | 825 بازديد |  0
مثانه درد مثانه مردان مثانه زنان مثانه دختر مثانه کجاست شکل مثانه مثانه زنان چه شکلی است مثانه عکس نام آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری عفونت ا مثانه معرفی علائم شایع ترین بیماری مرتبط

عفونت های مربوط به مثانه می تواند در هر سنی رخ دهد ، از یک نوزاد تا یک فرزند سالمند در هر سنی که باشند ، این حالت برای مثانه اتفاق می افتد. اما تمام علائم در همه ی رده های سنی چه در مرد و چه در زن ، به یک صورت می باشد و شامل چند علامت کلی می باشد. از مهم ترین علائم بی اختیاری ادرار ، تکرر ادرار و سوزش در زمان ادرار کردن می باشد. در صورتی که عفونت های مربوط به مثانه و عفونت ادراری بسیار شدت داشته باشند ، می تواند دردهای بدی را در قسمت زیر شکم و بالای مثانه پدید آورد. همچنین فرد می تواند دچار تب ، لرز ، تغییر رنگ و بوی ادرار هم شود.

در نوزادان مهم ترین علامتی که برای  عفونت ادراری دیده می شود ، درد شدید و جیغ زدن های متناوب در زمان ادرار کردن می باشد. زیرا در سنین نوزادای یکی از دردها و علائمی که می تواند بیماری های زمینه ای دیگر را با خود به همراه داشته باشد ، عفونت ادراری است. والدین باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند ، زیرا می تواند موجب بیماری های کلیه و مثانه شود.

غده ی پروستات در مردان هم می تواند یک علامت دیگر باشد. این غده پس از سن 35 سالگی رشد می کند و در سن 60 سالگی علامت دار می شود. ممکن است که مرد شب بیداری داشته باشد ، درد و سوزش شدیدی در زمان ادرار کردن داشته باشد ، در این وضعیت به دلیل باقی ماندن ادرار بسیار کم در مثانه ، عفونت ادراری هم رخ خواهد داد.

در خانم های باردار ، عفونت ادراری یک وضعیت بحرانی را  برای ادامه ی بارداری پدید می آورد. اگر خانم بارداری دچار تکرر ادرار و سوزش ادرار می شود باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کند تا یک آزمایش ادرار انجام دهد. در این موارد اگر عفونت بسیار شدید باشد ، زن باردار باید سریعا بستری شود تا عفونت ادراری وی به جنین آسیبی نرساند. درمان و داروهایی که برای خانم باردار در نظر گرفته می شود تفاوت دارد با فرد عادی به همین دلیل باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

اگر این نوع عفونت ها در افراد به زودی تشخیص داده شوند و با بروز اولین علائم فرد به پزشک مراجعه کند ، تنها با یک آزمایش ساده و در برخی از موارد هم بدون آزمایش ، وجود عفونت ادراری تشخیص داده می شود ، به همین دلیل در این مواقع با یک روند دارویی ساده می توان از بروز عوارض دیگر و آسیب به مجاری ادراری تا حد زیادی جلوگیری کرد. برای آنکه تشخیص قطعی باشد ، نیاز است که یکی آزمایش ساده به همراه یک کشت ادرار انجام شود تا به دقت عامل عفونت مشخص گردد و درمان بر اساس از بین بردن همان عامل صورت گیرد که معمولا باکتری های مختلف عامل آن می باشند.

بغیر از عفونت ادراری ، تومورهای مثانه هم به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های مربوط به مثانه معرفی شده است. علت شیوع این نوع تومورها به علت وجود ریسک فاکتورهایی است که به صورت روزمره با آن سروکار داریم مثل کشیدن سیگار و همچنین قلیان. شایع ترین سنی که تومور مثانه خود را نشان می دهد بین سی تا چهل سال است. مهم ترین علامت این بیماری وجود خون در ادرار یا وجود خون مخفی در ادرار است که به صورت واضح در آزمایشات دیده می شوند. این نوع تومورها هم برای درمان درست نیاز به تشخیص به موقع دارند.

شایع ترین نوع تومور مثانه به صورت گل کلمی بوده و این نوع تومورها تنها با جراحی قابلیت از بین رفتن را دارند. در صورتی که این تومورها بسیار وسیع باشند و تمام مثانه را درگیر کنند ، نیاز است تا کل مثانه برداشته شود ، در غیر این صورت تنها با جراحی تومور برداشته می شود.

جدیدترین روش برای پیشگیری از پیشرفت تومور مثانه تستی است که توسط دستگاهی از سوی اورولوژیست ها برای چند قطره ادرار شما گرفته می شود. در این تست حتی اگر فاکتورهای تومور در حد مولوکولی هم در بدن فرد وجود داشته باشند ، مشخص خواهند شد و در این صورت می توان فرد را از ابتلا به این نوع تومورها محافظت نمود.

سنگ مثانه هم از دیگر بیماری هایی است که به وفور دیده می شود و اغلب در کودکان دیده می شود. سنگ های مثانه به دو شکل وجود دارند. یکی از آنها سنگ هایی است که از سوی کلیه به بیرون درآمده و حال در مثانه گیر کرده اند ، سنگ های مثانه ای وجود دارد که به دلیل تغییر در ادرار به وجود می آید. فقر پروتئین و دفع سیستین در کودکان از عواملی است که می تواند موجب سنگ مثانه شود. درد در مثانه و احساس درد در زمان ادرار کردن و وجود خون می توانند از مهم ترین علائم باشند.برای در آوردن سنگ ها اگر کوچک باشند ، نیاز به درمان آندوسکوپیک ، اگر هم بزرگ باشد نیاز به جراحی می باشد.  


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید