صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 اخبار پزشکی  
پیشنهاد سردبیر

سنگ های مثانه و تشخیص زودهنگام آن

نویسنده : | اخبار پزشکی | ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ , ۲۳:۳۳ | 273 بازديد |  0
سنگ مثانه درزنان درمان گیاهی سنگ مثانه چگونه سنگ مثانه رادفع کنیم درمان خانگی سنگ مثانه عمل سنگ مثانه اندازه سنگ مثانه شن مثانه درمان سنگ مث? مثانه تشخیص زودهنگام

مثانه محلی برای جمع آوری و تخلیه ی ادرار ما به شمار می رود. معمولا ادرار در افراد مختلف به رنگ های متفاوتی دیده می شود که اغلب این رنگ ها به دلیل ماندگاری زیاد ادرار در مثانه یا مصرف کم آب و . . . رخ می دهد. اما در هر صورت ادرار یک مایع دفعی از بدن بوده و دارای املاح گوناگونی خواهد بود. این مایع باید به رنگ شفاف دیده شود و بدون هیچگونه فشاری به راحتی از طریق سیستم دفعی ، دفع شود. در مواردی که فرد مبتلا به سنگ های مثانه می باشد ، چنین راحتی وجود نخواهد داشت!!!

معمولا زمانی که فرد ادرار خود را در مثانه نگه دارد ، هرچه زمان ماندگاری افزایش یابد در نتیجه سنگ های کلسیمی و همچنین منیزیومی نیز شروع به تشکیل خواهند کرد. این سنگ ها در برخی از مواقع کوچک هستند و به راحتی و بدون هیچگونه آسیبی از بدن دفع خواهند شد ، اما در بسیاری از موارد که فرد اصول بهداشتی را رعایت نمی کند و عمل دفع ادرار را جدی نمی گیرد ، همچنین در مواردی که زمینه ی خانوادگی هم وجود داشته باشد معمولا سنگ های مثانه بزرگتر از قبل می شوند.

 قطعا هرچه سنگ های مثانه حجم بزرگتری داشته باشند دردهای ناشی از آن ، سوزش ناشی از قرارگرفتن آن در فضای مثانه و خونریزی ناشی از خراش دادن دیواره ی مثانه بیشتر خواهد شد. این درد تا جایی پیشرفت خواهد کرد که فرد را به ناتوانی می کشاند و عملا او را از یک نیروی پرکار به یک نیروی ضعیف تبدیل خواهد کرد. به دلیل آنکه عمل دفع برای بدن بسیار مهم است ، فرد نمی تواند این درد و سوزش را تحمل کند ، در نتیجه هرچه سریع تر به پزشک مراجعه خواهد کرد.

تا به اینجای کار این سؤال در ذهن شما وجود دارد که سنگ های مثانه با چه علائمی همراه خواهند بود؟؟ آیا این علائم به صورت اختصاصی می باشند؟؟؟ معمولا همراهی چند علامت با یکدیگر شک به وجود بیماری سنگ مثانه را به یقین تبدیل خواهد کرد. دردها ناشی از سنگ های مثانه اغلب در پشت بدن و در دو طرف شکم شدت خواهند گرفت ، شاید این درد به بیماری های مرتبط با کلیه هم تشابه داشته باشد ، اما زمانی که شما در ادرار کردن خود دجار درد شدید به همراه سوزش هستید همچنین در برخی از مواقع خونی را در ادرار مشاهده خواهید کرد ، این علائم در کنار یکدیگر وجود سنگ های مثانه را هشدار می دهند.

هرچه سن افراد بالاتر می رود بخصوص در آقایان که با مشکلات پروستات هم دست در گریبان هستند ، شیوع بیماری سنگ های مثانه شدت بیشتری خواهد گرفت. این سنگ ممکن است که در ابتدا دو میلی متر باشند اما در حد نهایی بزرگتر شدن خود به ده برابر بیشتر هم می رسند. بنابراین باید بپذیرید که تشخیص به موقع و درمان کردن سریع در این بیماری کلید طلایی برای رفع دردهای وحشتناک می باشد.

معمولا هرچه سن بیشتر که می شود برخی از تغییرات در بدن رخ می دهد که فرد را مستعد بیماری های دیگر خواهد کرد ، به عنوان مثال زمانی که سن بالا می رود در افرادی که سابقه دارند یا رژیم غذایی پر از پروتئین را مصرف می کنند ، ابتلا به بیماری هایی همچون نقرس بیشتر خواهد شد. در این مواقع نقرس عامل مستقیم برای بروز سنگ های مثانه نمی باشد ، بلکه مهم تر از نقرس اشاره به موضوع مواد دفعی در بدن خواهد بود. هرچه املاح و مواد معدنی دور ریز در ادرار بیشتر شود و فرد هم ادرار خود را نگه دارد نتیجه ای به جز سنگ های مثانه به دنبال نخواهد داشت.

راه های درمانی که برای سنگ های مثانه در نظر گرفته شده عبارتند از : درمان های دارویی ( با داروهای شیمیایی یا با استفاده از داروهای سنتی) ، سنگ شکن های مختلف و در نهایت جراحی برای برداشت سنگ های بزرگ و دردناک . پزشک برای تشخیص اینکه آیا سنگ از طریق مثانه ساخته می شود یا از طریق کلیه نیاز دارد تا یک معاینه بالینی را انجام دهد و با علائم شما بیشتر آشنا شود. پس از آن درخواست یک سری از آزمایش ها و عکسبرداری های تشخیصی را از شما دارد که با انجام آنها به تشخیص قطعی تر کمک خواهید کرد.


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید