صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 اخبار پزشکی  

رژیم غذایی در بیماران تیروئیدی

نویسنده : | اخبار پزشکی | ۰۸ بهمن ۱۳۹۷ , ۲۳:۴۹ | 292 بازديد |  0
غذاهای نامناسب برای تیروئید رژیم غذایی تیروئید پرکار رژیم لاغری برای کم کاری تیروئید بهترین رژیم لاغری برای کم کاری تیروئید زنجبیل و تی رژیم غذایی بیماران تیروئیدی

 شاید تاکنون با غده ی تیروئید خود آشنا نشده باشید و تاکنون این غده را لمس نکرده اید ، برای این کار بهتر است که در جلوی یک آینه بنشینید ، سپس با دو دست گلوی خود را از قسمت جلویی لمس کنید بهتر است که انگشتان ابتدایی شما بر روی این نقطه قرار گیرد و سایر انگشتان بر روی قسمت پشتی گردن قرار گیرد. موادی در رژیم روزانه ما قرار دارند که می توانند سبب تغییراتی در غده تیروئید شوند و عملکرد مربوط به آن را نیز تغییر دهند. اما در بین این خوراکی ها می توانیم به مواردی هم اشاره داشته باشیم که برای سلامت تیوئید مفید خواهند بود. 

ید و سلامت تیروئید

در گذشته سلامت تیروئید نیز تحت تأثیر ید مصرفی بود زیرا در رژیم روزانه افراد از این عنصر خبری نبود و بنابراین می توان گفت که باید از انواع روش ها برای تأمین آن استفاده می شد. برخی برای سالم ماندن تیروئید خود ید را از ماهی ها می گرفتند ، در حالی که ید در داخل ماهی به اندازه ی قابل توجهی نیست ، در مقابل می توانیم به افرادی اشاره داشته باشیم که هیچ راهی برای دریافت آن نداشته اند. در صورتی که فرد ید را دریافت نکند در زمره ی بیماران تیروئیدی قرار خواهد گرفت. اما پس از مدت ها در سال های قبل تلاش ها به نتیجه رسید و سعی کردن تا این ید را به گونه ای وارد برنامه قرار دهند.

یکی از ساده ترین روش هایی که می توانستند اضافه کردن ید را انجام دهند ، اضافه نمودن آن به ماده غذایی بود که بیشترین مصرف را داشته است. یکی از بهترین و کم خرج ترین مواد غذایی در واقع وجود ید در داخل نمک بود تا مردم بتوانند هر روز از این عنصر بهره ببرند. پس از مدتی بررسی ها از تأثیر فوق العاده این روش خبر داد و درصد ابتلا به گواتر نیز بسیار کاهش پیدا نمود. ید در بدن بالا رفت و ابتلا به این نوع بیماری بسیار کاهش پیدا کرد. نمک دریایی از جمله نمک هایی بود که در گذشته مورد استفاده قرار داشت اما امروزه استفاده از آن توصیه نمی شود.

متأسفانه یکی از انواع شرایطی که موجب شده تا درصد بیماران تیروئیدی بالا برود وجود مواد کنسرو شده در رژیم غذایی روزانه خواهد بود. این مواد نمک زیادی در درون خود دارند و می تواند بدن را به سمت دیگری سوق دهد که به کم کاری تیروئید مبتلا شوید. امروزه انواع غذاهای کنسور شده وجود دارد و با توجه به این که زندگی ماشینی نیز رواج پیدا کرده است ، درصد ابتلا به بیماری هایی تیروئیدی هم افزایش پیدا نموده است. 

سبزیجات و تأثیر نامطلوب آنها در غده تیروئید

شاید بسیاری از ما این تصور را داریم که پس از مصرف کردن هر نوع سبزی سلامتی به بدن ما هدیه می شود اما جالب است بدانید که افراد مبتلا به اختلالات تیروئید در این یک مورد معمولا فرق دارند. در این افراد برخی از انواع سبزیجات می تواند برای بدن بخصوص غده تیروئید بسیار مضر باشد. از بین این سبزیجات می توانیم به آنهایی اشاره نماییم که منیزیوم بالایی را در خود دارند. از بین آنها اسفناج و کاهو برای عملکرد بدن به دلیل دارا بودن مقدار مناسبی از این ماده معدنی در زمره ی عالی ترین ها قرار دارند.

اما از بین سبزیجاتی که وجود دارند بهتر است تا به کلم توجه ویژه ای داشته باشد ، زیرا در اکثر مواقع کلم برای سلامت بدن شما مفید نبوده و می تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد. سعی کنید تا با احتیاط مصرف کنید و تا حد امکان از مصرف نمودن آن نیز خودداری نمایید. 

در بین مواد خوراکی که تنقلات نام دارند می توانید از برخی ها بیشتر استفاده کنید که البته در بیماران تیروئیدی باید با احتیاط بیشتری مصرف شود. انواع بادام ها از جمله زمینی و درختی می تواند با دارا بودن مقدار بالایی از سلنیوم منبع خوبی برای سلامتی بدن شما باشد. بدین وسیله می توانید هر روز آنچه که بدن شما نیازمند است را به آن بدهید. سلنیوم را با مصرف نمودن بادام به اندازه کمتر از یک مشت در روز در بدن خود به سطح عالی برسانید.  

پروتئین موجود در سویا همیشه مورد استفاده بود ه و به عنوان یک جایگزین برای گوشت به شمار می رود اما در واقع اینگونه نبوده و عملا می توانیم به این نکته توجه داشته باشیم که برای بیماران تیروئیدی بسیار مضر است. این ماده عملا تأثیر مستقیمی بر روی سلامت تیروئید ما دارد تا حد امکان در مصرف این ماده احتیاط به خرج دهید.

   


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید