صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 -- سلامت کودکان  

دیابت نوع یک و تشخیص زودهنگام آن

نویسنده : | سلامت کودکان | ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ , ۱۳:۳۱ | 161 بازديد |  0
دیابت نوع یک و ازدواج درمان دیابت نوع یک در طب سنتی دیابت نوع 1 و 2 استرس و دیابت نوع یک درمان گیاهی دیابت نوع 1 دیابت نوع ۲ کدام نوع دیابت دیابت تشخیص زودهنگام

دیابت نوع یک یکی از حادترین انواع دیابت ها به شمار می رود که می تواند از همان سنین کودکی یا از همان دوران شیرخوارگی هم دیده شود ، این دیابت از نوع مادرزادی بوده که می تواند شرایط بدی را برای زندگی افراد ایجاد کند. دیابت نوع یک را باید با اهتمام بیشتری مورد بررسی قرار دهیم و خانواده ها را از علائم زودرسی که برای آن وجود دارد باخبر سازیم ، تنها در این صورت می توانیم از ابتلای تعداد بی شماری به این بیماری نیز بکاهیم و آن ها را از یک بیماری آسیب زننده دور نگاه داریم.

دیابت نوع یک چیست؟

شاید بارها در خصوص دیابت نوع یک و علائم آن صحبت کرده باشیم اما این بار قصد داریم تا این بیماری را از دید خانواده ها بررسی نماییم ، خانواده هایی که شاید هیچ اطلاعاتی در خصوص عوارض این بیماری نداشته باشند و فرزند آنها هم علائم اولیه از این بیماری را نشان می دهد اما آنها نسبت به آن بی توجه هستند تا زمانی که بر اثر تغییرات قندی شدید بخصوص افت قند راهی بیمارستان می شود و در آن زمان است که متوجه خواهند شد نقش انسولین چه تأثیری در کاهش اثرات نامطلوب این بیماری ایفا می کند.

شناسایی علائم اولیه مربوط به این بیماری به دلیل آنکه می تواند با بسیاری از بیماری ها بخصوص ضعف های معمولی اشتباه گرفته شود نیاز دارد تا مورد بررسی بیشتری قرار گیرد. شاید یک کارشناس یا یک پزشک بتواند آن را تشخیص دهد اما قطعا از سوی والدین امکان پذیر نیست اما در مقابل یک سری از نشانه های دیگر هم وجود دارد که مقدمه ای برای ابتلا خواهد بود که در این مطلب قصد داریم تا به آنها رسیدگی کنیم. افرادی که این نوع از بیماری را دارند باید همیشه انسولین را برای تنظیم ماندن قند خون خود در کیف خود نگهداری کنند. همچنین چک کردن دوره ای آنها از سوی یک پزشک ضروری است.

علائم اولیه و بسیار شایع در بیماری دیابت نوع یک

برخی ها فکر می کنند که بیماری دیابت حتما باید موجب شود تا زخمی در بدن ایجد شود یا اینکه به کلیه های فرد آسیبی برساند تا در نهایت به تشخیص آن بپردازند در حالی که این موضوع حقیقت ندارد و پیش از آنکه به چنین عوارضی ختم شود می توانیم از آن پیشگیری به عمل آوریم. اولین علامت را می توانیم خستگی بیش از اندازه در بدن کودک خود بدانیم. معمولا بچه های کم سن و سال بسیار فعال هستند و دوست دارند تا از این سو به آن سو بروند ، بازی کنند و جو  را در حالت شلوغ نگه دارند. اما چنین بچه هایی نمی توانند در حالت عادی و زمانی که قند خون آنها تنظیم نیست به چنین کارهایی بپردازند.   این خستگی ها غیر طبیعی هستند و با هیچ راهی درمان نمی شوند مگر آنکه یک متخصص غدد بتواند دوز انسولین مورد نیاز را تنظیم نماید. 

عفونت های از نوع مختلف بخصوص عفونت هایی که با باکتری و قارچ همراه باشد در بچه های دیابت نوع یک بیشتر دیده می شود زیرا سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است و بنابراین مستعد است تا انواع بیماری ها را به سوی خود جذب کند. مثلا عفونت های سیستم ادراری و تناسلی در دختران ، همچنین عفونت های قارچی از نوزادان از شایع ترین بیماری های آنها خواهد بود.

تاری دید در بیماری دیابت می تواند بر روی عملکرد یک شخص تأثیر منفی خود را بیشتر به جای بگذارد ، بنابراین واجب است تا در افرادی که علائمی از تغییرات بینایی را مشاهده می کنند اعم از تار شدن بینایی یک متخصص چشم پزشکی معاینه های اولیه را نیز انجام بدهد. رفته رفته حالت پرخاشگر شدن و همچنین تحریک پذیر شدن در فرزند شما بیشتر دیده می شود زیرا او متوجه فرق خود با اطرافیان شده و در نهایت در صورت بی توجهی از سوی والدین به نتیجه ی بدتری همانند افسردگی ختم خواهد شد.

اگر فرزند شما بیش از اندازه می خوابد ، بیش از اندازه به سمت غذا می رود ، همچنین تشنگی زیادی دارد ، رفته رفته متوجه کم شدن بی دلیل وزن او هستید می توانید برای انجام آزمایش های اولیه جهت چکاپ کردن بدن او به یک متخصص یا در مرحله ی اول به یک پزشک عمومی مراجعه نمایید.

 


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید