صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 اخبار پزشکی  
پیشنهاد سردبیر

درمان های نوین سنگ های ادراری

نویسنده : | اخبار پزشکی | ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ , ۱۳:۴۵ | 493 بازديد |  0
علائم دفع سنگ کلیه چیست درمان خانگی سنگ کلیه علایم سنگ مثانه در زنان درد بعد از دفع سنگ کلیه درمان سنگ کلیه چیست سنگ کلیه در حالب اندازه سنگ ک درمان نوین ادراری

امروزه با ابداع روش های نوین در دنیای علم پزشکی ، انقلاب بزرگی در درمان سنگ های بسیار بزرگ در راه مجاری ادراری که به نام سنگ های ادراری مشهور است ، رخ داده که دنیای پزشکی و همچنین زندگی بیماران را به صورت کلی تغییر داده است. این روش های نوین سریع ، بدون درد و بسیار مقرون به صرفه امکان پذیر می باشد. حتی در روش های نوین تشخیص و درمان سنگ های ادراری هیچ گونه عمل جراحی هم نیاز نمی باشد.

در گذشته درمان سنگ های ادراری بیشتر با روش جراحی باز امکان پذیر بوده که در این روش بر روی پهلو یا شکم بیمار یک شکافی ایجاد شده و پزشکان از آن طریق سنگ های ادراری را از بدن خارج می کردند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی در علم پزشکی در 95 درصد موارد سنگ های ادراری بزرگ حتی 95 سانتی متر به بالا به خوبی با درمان های نوین و بدون عمل جراحی از بین خواهند رفت. یکی از مشهور ترین روش ها در این زمینه روش آندوسکوپی می باشد. این تحول از حدود سی و پنج سال گذشته تا به امروز رخ داده است و به نوعی این تحول در دنیای پزشکی بی سابقه معرفی شده است.

امروزه با روش های نوین درمان زیر ده درصد یا در برخی از موارد زیر پنج درصد عمل جراحی انجام می گیرد ، در صورتی که این آمار در گذشته عکس بوده ، یعنی در 95 درصد موارد عمل جراحی برای خارج کردن سنگ های ادراری برای بیمار انجام می شد. پس روش های نوین سنگ شکنی برای هر نوع سنگی یک انقلاب محسوب می شود و در این راستا یکی از پر درد ترین سنگ ها ، سنگ های ادراری می باشند که در مسیر ادرار قرار گرفته و موجب درد و سوزش در ادرار می شدند. این درد سنگ گاهی بدتر از درد زایمان می باشد ، زیرا به نحوی درد به شکم و نواحی اطراف می پیچد که فرد از پا در می آید.

نکته نظر دوم در خصوص سنگ های ادراری به غیر از درد ، حفظ کارکرد کلیه ها می باشد. بیماری سنگ به علت انسدادی که در سیستم ادراری ایجاد می کند به همراه عفونت ادراری می تواند در دراز مدت کارکرد کلیه ها را از بین ببرد. در نتیجه افرادی که آسیب شدید به آنها وارد می شود ، گاهی به دیالیز هم پیشرفت می کند و زندگی عادی فرد را مختل می گرداند. در آخرین مرحله هم پیوند کلیه قرار دارد.

 از حدود 1980 تا کنون که روش های سنگ شکنی در دنیا ابداع گردید ، دستگاه هایی ساخته شدند که فیزیک آنها بسیار جالب می باشد. به صورت خلاصه این دستگاه ها دارای چند قسمت می باشند. یک قسمت آنها از روش های تصویر برداری همچون تصویر برداری با اشعه ایکس یا با سونوگرافی و روش های دیگر می باشد ، در قسمت دوم پس از پیدا شدن محل سنگ های ادراری ، انرژی هایی همچون الکتروهیدرولیک ، الکترومگنتیک و پایزوالکتریک این سنگ ها کم کم شکسته و ریز ریز می شوند و در نهایت از بدن خارج می گردند. نیرو توسط این امواج تولید و بر روی مکان هایی که سنگ ها در آن قرار گرفته اند فوکوس می کند . سنگ های ریز شده در صورتی که بسیار ریز باشند از طریق ادرار فرد به بیرون می روند و در نتیجه میزان آنها رفته رفته در بدن کاهش پیدا خواهد کرد.

اما روش های نوین در درمان سنگ های ادراری برای همه ی افراد به یک شکل نمی باشد و به صورت های مختلفی بر اساس نوع سنگ ، اندازه و محل قرار گیری آن این کار حذف سنگ ها انجام خواهد شد. مثلا سنگ های بزرگی همانند سنگ های ادراری پانزده میلی متر به بالا سنگ های بزرگی هستند که خرد شدن آن هم با وجود سنگ های بزرگ و کوچک عمل دفع را برای بیمار بسیار سخت تر خواهد کرد. سنگ هایی که در قسمت تحتانی کلیه یا در قسمت میانی حالب قرار دارند عمل سنگ شکنی در آنها کمی ناموفق تر خواهد بود.

روش ذکر شده به نوعی از بیرون کار سنگ شکنی انجام می گرفت ، اما در روش های دیگر می توان از طریق داخلی هم کار سنگ شکنی را به خوبی انجام داد. به عنوان مثال در یکی از روش ها برش هایی کوچک و یک سانتی متری در پهلو ایجاد می شود که می توان با استفاده از انرژی امواج یا به صورت کامل سنگ های کوچک را خارج کرده و از بین برد. روش دیگر آندوسکوپی است که توسط بیهوش کردن فرد از طریق مثانه خارج وارد بدن شده و سنگ ها را خارج می کند.

 

 

 

 

 


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید