صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 اخبار پزشکی  
پیشنهاد سردبیر

خونریزی بینی چیست و چه عللی دارد؟

نویسنده : | اخبار پزشکی | ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ , ۱۰:۱۸ | 902 بازديد |  0
علت خونریزی بینی درکودکان درمان خونریزی بینی لخته خون دربینی علت خون دماغ شدن ازیک سوراخ بینی لخته خون دربینی نشانه چیست؟ وجود لخته خون درمخ خونریزی بینی چیست عللی دارد؟

خونریزی بینی یکی مهم ترین مشکلات ظاهری است که افراد علت آن را نمی دانند و تنها سعی دارند که به هر طریقی را از بین ببرند. خونریزی بینی، خون روشنی است که از سوراخ های بینی به بیرون می آید ، اما این خونریزی گاهی شدید و در برخی از مواقع هم خفیف و قابل کنترل می باشد. عللل مختلفی برای خونریزی بینی وجود دارد که تنها با مراجعه به پزشک بررسی و معاینه اظهری شما می توان به علل و بند آوردن و شستشوی بینی پرداخت . ممکن است پای بیماری در کار باشد یا فرد در دعوایی ضربه ای شدید به بینی اش وارد شده باشد در برخی از موارد هم هیچ علتی پیدا می شود.

در خصوص علل ایجاد خونریزی بینی می توان به صورت ریز تر به موضوع نگاه کرد. شاید با شنیدن نام تومور در بینی کمی تعجب کنید ، اما در حقیقت این تومور برای بینی وجود دارد و متأسفانه تعدادی از هموطنان ما هم به آن گرفتار هستند. شاید همانند بسیاری از سرطان ها علائمی را با خود به همراه نداشته باشند اما با نام سرطان در بدن شما وجود دارند که می توانند موجب خونریزی از بینی شوند. در برخی از مواقع ممکن است که شما به مناطق گرمسیر و خشک کشور سفر کنید که گرد و خاک زیادی دارند ، در چنین مواردی قطعا رطوبت بینی شما از بین خواهد رفت و پس از از بین رفتن شما را با مشکل روبه رو خواهد کرد.

در صورتی که به هر علتی بینی شما شکل طبیعی خود را از دست بدهد مثلا در ورزش یا به صورت مادرزادی ، شما مستعد خونریزی بینی خواهید بود. هرگونه اختلال در کار طبیعی بینی هم می تواند یکی از عومل خونریزی باشد ، به عنوان مثال با دست بردن به شکل طبیعی بینی برای جراحی های بینی خونریزی بینی کاملا طبیعی است ، زیرا خود ما به صورت تهاجمی به بینی خود آسیب رسانده ایم و آن را کوچک کرده ایم.

معمولا پیش از هر عمل جراحی از فرد در رابطه با بیماری های خاصی که دارد سؤال می شود ، در مواقعی هم که فرد از آنها اطلاع نداشته باشد ، این موضوع به راحتی با آزمایشات روتین بررسی خواهند شد. فرد ممکن است به سرطان خون یا بیماری های خونریزی دهنده مبتلا باشد که در این صورت میزان خونی که از بینی وی بیرون می آید به حدی است که می تواند او را با مشکل همراه سازد ، در حقیقت این خونریزی در افرادی که بیماری خاصی ندارند بسیار کمتر رخ خواهد داد.

خونریزی هایی که به صورت چند وقت یکبار رخ می دهند ، نیازی به بررسی ندارند ، بلکه باید به میزان خونریزی که اتفاق می افتد دقت شود. در صورتی که خونریزی بسیار زیاد باشد باید برای بررسی اقدام کنید ، اما اگر خونریزی هرچند وقت یکبار رخ می دهد و در این موارد هم بسیار کم است ، نیازی به پیگیری ندارد. پس میزان خونریزی و زمان رخداد آن اهمیت فراوانی دارد که باید در خصوص آن به پزشک خانواده ی خود هم اطلاعاتی بدهید.

اما در چه مواردی خونریزی بینی یک نشانه است نه یک حالت طبیعی که هر ازگاهی رخ می دهد؟ زمانی که خونریزی شما بیش از حد باشد بهتر است که یک چکاپ انجام دهید و با همان چکاپ که در دست خود دارید به نزد پزشک بروید. در چنین مواردی پزشک می تواند بیماری هایی همچون کمبود پلاکت ، فاشرخون بسیار بالا که در حد هجده باشد ، هموفیلی ، سرطان خون و . . . را در نظر خواهد گرفت و با مشاهده  ی علائم آژمایشگاهی این بیماری ها درخواست تست های تشخیصی بیشتری را دارد. در نهایت شما برای درمان بیماری های مختلف باید اقدام کنید تا بتوانید بیماری خود را درمان نمایید.

برای از بین بردن خونریزی نیاز است که در حالتی نیمه نشسته قرار گیرید تا تمامی خونریزی به جلو هدایت شود ، سر خود را به عقب نبرید ، زیرا در این صورت خون به عقب خواهد رفت و شما را دچار مشکل خواهد کرد. پس از اینکه در این حالت قرار گرفتید نیاز است تا بینی خود را با دو انشگت خود ببندید این کار را چند دقیقه انجام دهید تا خون شما کاملا قطع شود. در صورتی که خونریزی شما قطع و وصل شد باید حتما به نزد پزشک مربوطه ی خود بروید.

 

 

 

 

 

 

 


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید