صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 سلامتی و بهداشت عمومی  
پیشنهاد سردبیر

خستگی های مزمن و بررسی علل آن

نویسنده : | سلامتی و بهداشت عمومی | ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ , ۱۲:۴۵ | 526 بازديد |  0
خستگی عکس خستگی مواد خستگی متن خستگی جدول خستگی از دنیا خستگی شعر برای خستگی بدن چه ویتامینی خوب است معنی خستگی خستگی مزمن بررسی

افراد عادی در حالتی که از خواب بیدار می شوند با یک خستگی جزئی همراه هستند که به سرعت این خستگی پس از صرف صبحانه از بدن آنها خارج خواهد شد ، اما در افرادی که خستگی به صورت غیر طبیعی در تمام طول روز در بدن آنها باقی بماند خبر از حکایتی بسیار مهم دارد که باید به بررسی آن پرداخت. خستگی های مزمن در تمام طول روز و حتی هفته می تواند اختلالاتی را در بدن شما نشان دهد که کارکرد طبیعی را تحت تأثیر خود قرار می دهد.

برای خستگی افراد معمولا دلایل بسیار زیادی وجود دارد ، تنها رجوع به پیشینه فعالیت های یک فرد می تواند ما را در یافتن علت اصلی آن کمک نماید. بنابراین این موضوع بسیار اهمیت دارد که چگونه و از چه طریقی خستگی به بدن ما راه یافته تا بتوان با روش های مختلف درمانی این خستگی های مختلف را به شیوه ای صحیح از بدن خارج کرد. معمولا مصرف قرص ها و نوشیدنی های انرژی زا نمی تواند به راه حلی برای درمان تبدیل شود زیرا تنها به صورت لحظه ای این خستگی را از بدن دقع می کند.

برخی از مواقع تنها خستگی به سراغ شما نمی آید بلکه به همراه خستگی علائمی دیگر نیز گریبان گیر حال خوب شما خواهد شد ، به عنوان مثال زمانی که خواب شما دچار مشکل می شود یا به همراه این خستگی دردی در عضله ها دارید ، وجود درد گلو به صورت کاملا ناگهانی و . . . در کنار یکدیگر به بیماری های دیگری اشاره دارد که باید مورد بررسی بیشتری قرار گرفته و پس از یافتن علت اصلی به درمان آن پرداخت.

اگر همیشه خستگی به سراغ شما می آید کمی به رژیم غذایی خود نگاه کنید. شاید از نظر شما بهترین رژیم غذایی را داشته باشید اما در حقیقت در این رژیم از انواع مواد مورد نیاز بدن مصرف نمی کنید و همین عدم مصرف می تواند به عنوان عاملی برای کمبود آنها بهشمار رود. رژیم غذایی شما باید غنی از مواد پروتئینی ، کربوهیدارت ها ، چربی ها و کلسیم و انواع ویتامین ها باشد. اینکه صرفا تنها از گوشت استفاده کنید یا تنها از سبزیجات بهره ببرید به عنوان راه حل مناسب برای دریافت مواد مغذی به شمار نمی رود و همواره کمبودهایی را در بدن خود دارید. اگر نمی توانید از منابع غذایی استفاده کنید می توانید از مکمل های موجود در داروخانه ها البته با نظر پزشک خود مصرف نمایید.

سعی کنید تا در رژیم غذایی خود حتما از اسیدهای چرب امگا 3 به کار ببرید. به عنوان مثال مصرف ماهی ها می تواند نیاز بدن ما را جبران کند. روزانه ده دقیقه در برابر نور خورشید قرار گیرد تا میزان ویتامین د در بدن شما به حد نرمال خود برسد. کمبود ویتامین د یکی از شایع ترین دلایل خستگی های مزمن می باشد. تا زمانی که بدن شما میزان انرژی بالایی را دریافت نکند قطعا همیشه با احساسی از خستگی همراه خواهد بود.

برخی از مواقع ممکن است که با بی خوابی شب همراه باشید. این عامل یکی از مهم ترین دلایل وجود مشکلاتی در ترشح هورمون های بدن به شمار می رود. تیروئید یکی از متهمین ردیف اول می باشد. تیروئید بر روی میزان سوخت و ساز و بسیاری از اعمال دیگر بدن تأثیر دارد ، بنابراین اگر در شرایطی با مشکلی همراه شود می تواند بر روی میزان انرژی و خستگی شما هم مؤثر واقع شود. 

افرادی که با شغل های استرس زایی همراه هستند همچون مهندسین ، پزشکان ، رانندگان وسایل نقلیه و . . . در طول روز معمولا به دلیل تحمل اضطراب ناسی از کار خستگی زیادی را تجربه می کنند. این خستگی ها تا پایان روز در بدن آنها باقی خواهد ماند و حتی می تواند خواب شبانه ای ناآرام را برای آنها به همراه داشته باشد. خستگی روز از یک طرف و خستگی ناشی از بیداری های شبانه نیز از سوی دیگر می تواند بر کمبود انرژی بدن شما تأثیر بگذارد.

افرادی که پس از دوره بازنشستگی خود کم تحرک می شوند معمولا به خستگی زیادی مبتلا هستند. ورزش کردن و پیاده روی روزانه می تواند نشاط و شادی را با ترشح هورمون هایی در داخل بدن به همراه داشته باشد که قطعا با نشستن در خانه به وجود نخواهد آمد. سعی کنید تا با همسر یا دوستان خود هر روز به بیرون بروید و کمی قدم بزنید.

 


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید