صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 سلامتی و بهداشت عمومی  

حساسیت به پنی سیلین را جدی بگیرید؟

نویسنده : | سلامتی و بهداشت عمومی | ۲۹ دی ۱۳۹۷ , ۲۳:۳۴ | 1187 بازديد |  0
قویترین پنی سیلین داروی جایگزین پنی سیلین پنی سیلین خانگی پنی سیلین 800 برای عفونت دندان پنی سیلین وی پنی سیلین گیاهی نحوه تزریق پنی سی حساسیت سیلین بگیرید؟

از نظر میزان استفاده در بین داروهایی که وجود دارد می توانیم پنی سیلین را یکی از مهم ترین آنها بدانیم ، در واقع این دارو به دلیل نوع تأثیری که در خود دارد می تواند به یکی از شایع ترین داروها برای درمان تبدیل شود. امروزه برای انواع گلودردهایی که به صورت چرکی رخ داده باشد و عفونت هایی که موجب تغییر در وضعیت شوند می توانیم پنی سیلین را تجویز نماییم. برخی از افراد هستند که نسبت به این دارو واکنش شدیدی نشان می دهند بنابراین استفاده برای آنها ضروری نخواهد بود و پیش از استفاده باید حتما از تست بهره ببرند.

در موارد حساسیت پنی سیلین علائم را تشخیص دهید!

یک سری از علائم وجود دارند که در ابتدای حساسیت شما به پنی سیلین به آنها دچار خواهید شد. علائمی که وجود دارند را می توانیم از جمله خارش در چشم ها ، متورم شدن لب ها ، کل صورت و حتی زبان ، تغییراتی که در پوست رخ می دهد همانند بروز کهیر ناگهانی در کل بدن. در این مواقع نباید از پنی سیلین به افراد تجویز شود. بنابراین زمانی که پرستار از شما در خصوص انجام دادن تست نیز سؤال می پرسد انجام آن را بی مورد ندانید زیرا در همان مقدار کم تزریق متوجه واکنش ها خواهد شد و از تبدیل شدن این واکنش جزئی به واکنش های بزرگ تر و مهم تر همانند خفگی نیز پیشگیری خواهد شد.

اغلب واکنش به پنی سیلین زمانی مهم تلقی می شود که بر روی سیستم تنفسی نیز مؤثر باشد . زیرا سبب فلجی در عضلات تنفسی و در نهایت خفه شدن تدریجی فرد خواهد شد ، وجود اکسیژن برای بازگرداندن بیمار ضروری خواهد بود و از مرگ پیشگیری می کند. پس اگر در سابقه ی خود حساسیت به پنی سیلین دارید و به صورت ناخودآگاه این تزریق در شما انجام شده می توانید کمی بعد از تزریق در محل حضور داشته باشید و از حرکت کردن و ترک کردن آن محل خودداری نمایید تا در صورت بروز علائم رسیدگی اولیه به شما انجام شود.

رفته رفته علائم در بیمار از حالت اولیه خارج می شود و کمی جدی تر خواهد شد. مثلا تغییر در وضعیت تنفس او ، تغییر در تعداد نبض هایی که دارد ، همچنین کبود شدن لب ها و صورت ، گیج بودن ، صحبت ها نامفهوم و . . . را می توان از علائم مهم آن دانست.

علت اصلی ابتلا به شوک بعد از تزریق پنی سیلین

شاید این سؤال برای شما به وجود آمده باشد که چرا باید بدن شما نسبت به ماده ی ورودی پنی سیلین که از نوع آنتی بیوتیک است واکنش جدی را نشان دهد. در حقیقت بدن برخی از ما به دلایل مادرزادی حساسیت جدی را نسبت به مواد درونی آن تظاهر می کند که مسئول آن نوعی از ایمونوگلوبین خواهد بود. در صورتی که این نوع از ایمنی بدن را جدی نگیرید حتی تا پای مرگ هم پیشروی می کند. از بین ایمونوگلوبین های موجود نوع ای می تواند پس از ورود مواد سبب تغییر در بدن شما شود.

رده سنی نیز بر روی این تغییرات تأثیرگذار خواهد بود. اغلب افرادی که در رده سنی بین 12 تا زیر پنجاه سال دارند علائم شدیدی را بر اثر حساسیت بدن خود نمایش خواهند داد. از این رو پیش از این سن و همچنین بعد از پنجاه سالگی بررسی کردن برای حساسیت ضروری نبوده و در مطب های پزشکی نیز الزامی نخواهد بود.

روش های متنوعی برای بررسی چنین آلرژی وجود دارد که ساده ترین آنها تستی است که در مطب های پزشکی پیش از تزریق انجام خواهد شد اما می توان بررسی های دقیق تری را در مراکز مربوط به آسم و آلرژی که تخصصی ترین آن در تهران واقع شده نیز به متخصصان این رشته سپرده و در نهایت نتیجه ی دقیقی را از جزئی ترین اتفاقات بدن خود بدانید. اصولی که باید در تست ها نیز جدی گرفته شود بدین صورت خواهد بود که پس از دوز ابتدایی کم باید رفته رفته در سه تزریق دوز را کمی افزایش داد و بین این دوزها یک زمان بیست دقیقه ای را به عنوان زمان بروز واکنش اختصاص داد که متأسفانه در کشور ما چنین روالی پیگیری نمی شود.

 

 

 

 

 

 


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید