صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 -- بهداشت و ارتقا سلامت  

تضمین سلامت بدن با غده های لنفاوی

نویسنده : | بهداشت و ارتقا سلامت | ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ , ۰۹:۲۹ | 578 بازديد |  0
درمان غدد لنفاوی غدد لنفاوی کشاله ران غدد لنفاوی گردن کجاست غدد لنفاوی زیر فک علت تورم غدد لنفاوی شکم اندازه طبیعی غدد لنفاوی گردن غدد تضمین سلامت لنفاوی

غده های لنفاوی یکی از مهم ترین غدد درون بدن به شمار می رود ، این غده نقش اساسی را در رابطه با سلامت سیستم ایمنی دارد که نباید کوچک ترین اختلالی در آن ایجاد شود.

از نظر ظاهری غده های لنفاوی به صورت بیضی شکل هستند ، در داخل این غده ها مایعی به نام مایع لنف وجود دارد که در داخل بدن نیز وظیفه ای حیاتی را برعهده دارد. بیشترین حجم از غده ها معمولا در زیربغل ، همچنین در پشت گوش ، ران نیز وجود دارد. غده های لنفاوی در حقیقت غده هایی هستند که شامل یک سری از سلول ها هستند ، این سلول ها شامل سلول های T و B و علاوه بر آن یک سری از سلول های ایمنی نیز بوده که در صورت ورود یک عامل ناشناخته به بدن فعال بوده و می تواند مبارزه خود را آغاز نموده و آن عامل را نیز از بین ببرد.     

زمانی که غده های لنفاوی سالم باشند هیچ تغییری را در بدن ایجاد نمی کنند اما اگر عفونتی بسیار شدید در بدن رخ دهد می تواند سبب متورم شدن این غدد گردد. متورم شدن این غدد شامل طیف وسیعی از بیماری ها خواهد بود ، این بیماری ها می تواند از عفونتی ساده تا بیماری های خطرناک همانند سرطان ها متفاوت باشد. سرطان ها نیز عبارتند از سرطانی که در غده های لنفاوی ایجاد می شود ، یا سرطان هایی حادتری همانند سرطان خون که در داخل بدن وجود دارد و معمولا در مراحل آخر قابل تشخیص خواهد بود.  در چنین بیماری هایی معمولا غده های لنفاوی علاوه بر بزرگ شدن تغییر رنگ داده و حالتی قرمز رنگ به خود می گیرد.

به صورت کلی گره های لنفاوی در بدن در مناطقی خاص از بدن وجود دارند که عبارتند از غده هایی زیرفک ، غده هایی در زیربغل ، غده های موجود در ناحیه ی کشاله ی ران ، غده ها در دو طرف گردن . در حقیقت شما می توانید این غده ها را نیز در سلامتی کامل ببیند اما اگر دچار اختلال شوند می تواند با دردهای زیادی همراه شود.  معمولا متورم شدن زمانی هم رخ خواهد داد که اختلالی در عملکرد سیستم ایمنی شما به وجود آید که این اختلال شامل سرطان ها ، بیماری هایی نظیر انفلوانزا در فصول سرد سال ، بیماری هایی از نوع خود ایمنی می باشد. البته در برخی از مواقع مصرف برخی از داروها هم می تواند سبب متورم شدن این غدد شود.

 وضعیت حاد غده های لنفاوی برای ارجاع به پزشک

متورم شدن برخی از مواقع در حالت معمولی اتفاق می افتد اما برخی از مواقع هم می تواند وضعیت بدتری را نیز حاصل شود که بهتر است پیش از رسیدن به آن هرچه زودتر نیز به پزشک مراجعه نمایید.  در صورتی که تورم در غده های لنفاوی شما در حدود دو تا سه هفته یعنی بیشتر از بیست روز پایدار باقی بماند باید تغییراتی را در این رابطه جدی بگیرید و برای پیگیری به نزد پزشک بروید. این نشان دهنده یک عفونت مزمن است که با گذر زمان برطرف نخواهد شد. در مواردی که علاوه بر تورم شما علائمی نظیر تعریق ، دردهایی در شکم ،  تب بالا ، کاهش وزن بی دلیل وجود داشته باشد بهتر است که داروهایی برای برطرف نمودن آن با نظر پزشک نیز تجویز گردد.

 در مواردی که تورم های مربوط به غدد لنفاوی درمان نشود با گذر زمان این درد و تب نیز تبدیل به تب روماتیسمی خواهد شد. برای برطرف نمودن علائم مربوط به غدد لنفاوی بهتر است تا از آنتی بیوتیک ها کمک گرفته شود. در مواقعی که بسیار شدید باشد عفونت را از طریق خون نیز منتقل می شود و بهترین راه تجویز آنتی بیوتیک ها به صورت وریدی خواهد بود.    

برخی از مواقع تشخیص دادن علت اصلی توسط پزشک نیز می تواند سخت باشد به همین دلیل استفاده از روش های پرتونگاری ضرورت دارد ، در این روش ها می توانید علل اصلی ، محل اصلی را تشخیص و بر همان اساس منبع عفونت هم مشخص خواهد شد. برخی از مواقع پیش از مراجعه به پزشک می توانید از روش های درمانی اولیه در منزل کمک بگیرید ، کمپرس کردن ناحیه ، بهره بردن از روغن های درمانی همانند روغن کرچک ، آب درمانی  مؤثر خواهد بود. غدد سعی کنید از فشار آوردن بر روی غدد لنفاوی ، دست کاری کردن آن نیز پرهیز نمایید ، زیرا می تواند سبب بدتر شدن وضعیت این غدد و عدم درمان به موقع آن شود.


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید