صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 -- بهداشت و ارتقا سلامت  

تب شالیزار چه نوع بیماری است و چه علائمی دارد؟

نویسنده : | بهداشت و ارتقا سلامت | ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ , ۲۳:۳۹ | 487 بازديد |  0
راه درمان تب شالیزار تب شالیزار مسری است درمان تب شاليزار روش درمان تب شالیزار تب شالیزار واگیر دارد درمان بیماری تب شالیزار علائم لپتوسپیر شالیزار بیماری علائمی دارد؟

شالیکاری یکی از مهم ترین کارهایی است که استان های شمالی کشور در فصل تابستان به آن مشغول می باشند. یکی  از بیشترین محصولاتی که در این فصل کاشته و برداشت خواهد شد برنج است. برنج یک محصول پر زحمت بوده و از ابتدای سال به مدت شش ماه باید از آن نگهداری شود ، برخی از افراد زودتر کاشته و برخی دیگر دیتر عملیات کاشت را انجام می دهند. برخی از آنها کشت دوباره ای هم انجام می دهند. در نهایت به یک سرمایه قابل قبولی خواهند رسید. اما یکی از بیماری هایی که در این کار آنها را تهدید می کند ، تب شالیزار است.

تب شالیزار یکی از بیماری های مرتبط با عدم رعایت بهداشت می باشد که باید به آن توجه وِیژه ای شود ، زیرا در صورت عدم درمان فرد را گرفتار نموده و معمولا آسیب های جدی را به بدن او وارد می آورد. عامل اصلی این بیماری باکتری به نام لپتوسپیرا است که در نهایت با ایجاد عفونت در بدن می تواند بیماری لپتوسپیروز را پدید آورد. علائمی که در فرد ایجاد می شود در ابتدا یک بیماری کم اهمیت خوانده می شود ، اما رفته رفته بر شدت آن افزوده خواهد شد.

 معمولا در ابتدا بیمار دچار حالت هایی از درد ، درد در سر و بدن ، تب ، قرمزی ملتحمه چشم و . . . خواهد شد. کم کم بیماری به ساق پای او منتقل می شود و درد عضلات شدیدی را در این ناحیه تجربه خواهد کرد. این نکته بسیار حائز اهمیت است که با تغییر در شرایط عمومی بدن در همان ابتدا فرد به مرکز درمانی مراجعه نموده و درمان های لازم را دریافت نماید ، زیرا در نهایت می تواند به کبد و کلیه های او آسیب برسد و حالت چهره ی او نیز تغییر خواهد کرد.

 

عامل اصلی بیماری یعنی باکتری مذکور معمولا از طریق ادرار برخی از حیواناتی که در روستا در همجواری انسان در حال زندگی هستند به آنها منتقل خواهد شد. این ادرار ممکن است که در آب هایی راکد و غیر قابل شرب و یا در خاک موجود باشد. تنها راهی که می تواند به بدن منتقل شود ، از طریق یک زخم باز بر روی پوست خواهد بود. البته افرادی که در آب های آلوده شنا می کنند ، ممکن است که این باکتری از مخاط چشم آنها وارد شود. حیواناتی که با ادرار خود این بیماری را منتقل خواهند کرد عبارتند از گاو ، گوسفند ، سگ ، موش و همچنین خوک.

چرا این بیماری به تب شالیزار شهرت دارد؟؟؟ معمولا شیوع بیماری لپتوسپیروز در فصل تابستان و بخصوص در زمان برنج کاری بیش از سایر فصول رخ خواهد داد. این مشکل زمانی پدید می آید که کشاورزان در حین کار برای دروی برنج ، ساق پای آنها دچار خراش هایی می شود که خون از آن جاری است ، این خراش ها راهی برای نفوذ باکتری لپتوسپیرا به داخل بدن خواهد بود و پس از ورود به سرعت علائمی را برجای خواهد گذاشت. اما باکتری از چه راهی به بدن منتقل می شود؟؟؟ باکتری های موجود در آب کنار شالیزار به راحتی توسط دستی که این آب را بر روی پاها می ریزد به بدن ما منتقل خواهد شد. البته عامل انتقال دست نیست ، بلکه ورود آب آلوده به باکتری به داخل زخم می باشد.

پس بسیار مهم است که در زمان دروی برنج از وسایل محافظتی استفاده کنیم و ساق پای خود را در معرض برخورد به عوامل محیطی اطراف قرار ندهیم. زیرا تنها لپتوسپیرا در اطراف فرد وجود ندارد ، بلکه حشرات موذی دیگر هم وجود دارند که می توانند منجربه بروز مشکلات پوستی در وی شده و عملا او را با مشکل روبه رو سازند. پس پیشگیری تنها با استفاده از وسایل محافظتی و شستشوی بدن توسط یک آب تمیز ، یکی از ساده ترین راه های جلوگیری از این بیماری خواهد بود. در صورتی که تب و دفع مایعات فراوان از طریق اسهال یا استفراغ وجود دارد ، بهتر است که شما هرچه سریع تر مایع درمانی را آغاز و فرد را به نزد پزشک برسانید.

علاوه بر شالیکاران ، برخی از صیادان ماهی هم به دلیل ارتباطی که با آب های راکد دارند ، این بیماری را تجربه خواهند کرد. حتی هر فرد عادی که اصول مربوط به بهداشت محیط و بهداشت شخصی خود را رعایت نکند ، یکی از گزینه های انتخابی برای بیماری تب شالیزار خواهد بود.

 


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید