صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 اخبار پزشکی  
پیشنهاد سردبیر

بیماری دیابت و تأثیر آن بر روی کلیه ها

نویسنده : | اخبار پزشکی | ۰۶ مرداد ۱۳۹۶ , ۰۸:۲۷ | 283 بازديد |  0
علائم بیماری دیابت بیماری دیابت چیست عوارض دیابت درمان دیابت انواع دیابت عکس دیابت درمان قطعی دیابت پیشگیری از دیابت بیماری دیابت تأثیر کلیه

کلیه ها در بدن وظایف مهمی را از جمله دفع مواد اضافی از بدن برعهده دارند. در نتیجه اگر به هر علتی کلیه های ما در اثر بیماری های مختلف همچون بیماری دیابت آسیب ببینند ، مواد اضافی در بدن ما تجمع می یابند و این تجمع می توانند علائم و بیماری های خطرناک تری را به دنبال داشته باشد. در این مطلب قصد داریم تا اهمیت حفاظت از کلیه ها را در برابر بیماری دیابت بررسی نماییم. نارسایی کلیه ها یکی از مهم ترین مشکلاتی است که در جمعیت زیادی در دیابتی ها کنترل نشده رخ می دهد. این عوارض ممکن است که در ابتدا خود را نشان ندهد اما زمانی فرا می رسد که قند بالا به کلیه ها آسیب خواهد زد.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان معرفی شده است که در خصوص بیماری دیابت و تأثیر آن بر روی کلیه ها هم این پیشگیری ها بسیار مؤثر خواهد بود. در صورتی که افراد دیابت خود را کنترل نمایند و انسولین یا داروهای مصرفی خود را سر وقت مصرف کنند ، هیچ گاه دچار عوارضی از جمله نارسایی کلیه نخواهند شد ، زیرا قند خون آنها در حالت نرمال قرار دارد. این شویه نیازمند درمان صحیح و رژیم غذایی درست می باشد.

بیماران دیابتی باید به صورت منظم به نزد پزشک خود بروند و آزمایشات مربوط به قند خون را انجام دهند ، در حقیقت این آزمایشات به صورت روتین انجام خواهد شد ، در کنار آن پزشک درمان مناسب با دوز خوب و همچنین رژیم غذایی را زیر نظر متخصص تغذیه برای شما توصیه خواهد کرد. به چنین ترتیبی می توانید بدون مشکل به زندگی خود ادامه دهید و دیابت خود را هم در حد کنترل شده نگه دارید.

معمولا قندی که از حد نرمال خود فراتر رود جایی ندارد که بتواند از طریق این مکان به بدن برسد ، در نتیجه همانند شن در داخل لوله ای گیر خواهد کرد و این قند خون در داخل رگ های شما به راحتی رسوب می کند. این قند خون مانع از خونرسانی به موقع برای بافت های مختلف و سلولهای مختلف در بدن ما می شود و در نهایت می تواند موجب بروز مشکلات بسیار زیادی در بدن ما از جمله نارسایی کلیه ها گردد. اکسیژن مورد نیاز و خون کافی در اثر این بیماری به بدن نخواهد رسید و سلول ها ی بدن ما بدون غذا خواهند ماند.

زمانی که بافت یا سلول تغذیه ی مناسب نداشته باشد همانند یک انسانی که غذا نخورد ، رنجور و بی حال خواهد شد و به تدریج قوای خود را از دست خواهد داد. دقیقا همین اتفاق برای سلول های بدن ما به خصوص کلیه ها بر اثر بیماری دیابت رخ می دهد. کلیه ها نسبت به سایر اعضای بدن ما از میزان زیادی رگ برخوردار هستند که بسیار کوچک می باشند ، اما همین قند خون بالا می تواند در این رگ های کوچک هم نفوذ کند و در نهایت مانع از تغذیه رگ شود. زمانی که کلیه ها دچار مشکل شوند در حقیقت کارکرد آنها هم با مشکلاتی همراه خواهد بود ، یکی از مهم ترین این مشکلات جمع شدن مایعات به دلیل عدم دفع از طریق کلیه ها می باشد.

در نتیجه فرد با یک بررسی ساده دچار ورم در قوزک پا و همچنین بالارفتن وزن خواهد شد. شاید از نظر اطرافیان این حالت به دلیل وزن گرفتن و سلامتی فرد باشد اما در حقیقت چنین نیست و فرد رفته رفته به سمت نارسایی کلیه ها در حال پیشروی می باشد. یکی دیگر از علائم فرد مشکلاتی در مثانه می باشد که مانع از تخلیه ی کامل خواهد شد. عوامل دیگری همچون عوامل ژنتیکی می توانند فرد را علاوه بر بیماری دیابت بهسمت بروز این علائم و در نهایت به سمت نارسایی کلیه ها بکشانند.

از نشانه های مهمی که در آژمایشات شش ماهه افراد قابل توجه است ، در حقیقت بروز دفع پروتئین آن هم به میزان زیاد در ادرار فرد می باشد. فرد باید دقت داشته باشد که ادرار وی در حالت طبیعی نباید دارای پروتئین باشد ، در ابتدا این پروتئین ها کوچک و سپس بزرگ می شوند که در این حالت می توانند آسیب جدی را به بدن وارد آورند. فرد در ابتدا ممکن است که دفع پروتئین داشته باشد ، سپس این علامت به همراه افزایش اوره و کراتنین و در نهایت این میزان دفع به شدن افزایش می یابد که این علائم نشان دهنده ی نارسایی کلیه ها می باشد. در صورتی که اگر در همان ابتدا این میزان بررسی شود درمان های بسیار ساده ای وجود دارد تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شود.


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید