صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 -- پوست و مو  
پیشنهاد سردبیر

اگزمای دست ؛ راه های پیشگیری و درمان

نویسنده : | پوست و مو | ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ , ۱۲:۵۹ | 383 بازديد |  0
پماد اگزمای دست درمان اگزمای دست با داروی گیاهی ایا اگزما واگیردار است؟ درمان اگزما با طب سنتی درمان خانگی اگزمای دست بهترین کرم برای درمان اگزمای پیشگیری درمان

اگزمای دست بیماری است که بیشتر خانم های خانه دار با آن مواجه هستند ، زیرا این خانم ها اکثرا با آب و مواد ضدعفونی در ارتباط هستند و به همین دلیل دستان آنها کمی دچار مشکل می شود که می تواند بسیار آژار دهنده باشد. اما در بسیاری از موارد هم ممکن است که این اگزمای پوست دست به دلیل استفاده از مواد شیمیایی نباشد و به خودی خود پدید آید.  دلایل مختلفی وجود دارد که یکی از آنها تابش مستقیم نور آفتاب و حساسیت به فلزات و زیورآلات است. اما آنچه برای خانم ها و بسیاری از پزشکان اهمیت دارد این است که اگزمای دست می تواند زیبایی دست را از بین ببرد و باید بلافاصله کاری برای آن صورت گیرد.

استفاده از مواد شوینده ، بهداشتی ، سفیدکننده و صابون ها وبه صورت کلی ، مواد شیمیایی که خاصیت قلیایی بالایی دارند ، موجب ایجاد این اگزما می شوند. پس در مرحله ی اول درمان این بیماری بهتر است که استفاده از این مواد شیمیایی قطع گردد. اما برخی از خانم ها هم وجود دارند که نمی توانند از مواد شیمیایی استفاده نکنند ، در این موارد تنها توصیه می شود که آنها از دستکش ها استفاده کنند. جالب ترین موضوع این است که همین دستکش های لاستیکی هم می توانند موجب حساسیت شوند. در نتیجه توصیه ی دوم سایت طبیکال این است که شما بهتر است از دستکش های دو لایه استفاده کنید و لایه ی داخلی آن حتما از نخ تهیه شده باشد.

بیماری اگزمای دست یکی از شایع ترین بیماری هایی است که منجربه مراجعه ی بیماران به کلینیک های پوست می شود. اگر به صورت کلی در نظر بگیریم از هر 5 یا 6 نفری که به مطب ها مراجعه می کنند یک نفر آنها به بیماری اگزمای دست دچار است. حتی نام دیگر این بیماری را بیماری دست خانم های خانه دار نامیده اند. طبیعتا پوست در اثر تماس با مواد خارجی کمی مقاومت می کند و در نتیجه ی جلوی ورود مواد آسیب رسان خارجی را به زیر پوست می گیرد. پوست در حقیقت به عنوان یک سد وظیفه دارد تا چنین کاری را انجام دهد.

همانطور که گفته شد ، آب و شوینده ها به عنوان یکی از بیشترین مواردی که این بیماری ها را پدید می آورند نامگذاری شده اند. زیرا این مواد می توانن چربی روی پوست را پاک کنند و خشک شدن پوست می تواند ترک های ظریفی  حتی در حد میکروسکپیک را پدید آورد. حتی این ترک ها می تواند مدخلی باشد برای ورود مواد آسیب رسان به زیر پوست .بیماران اغلب از قرمز شدن پوست ، خارش و گاهی اوقات تاول های ریز با خارش زیاد را اظهار می کنند. حتی این تاول ها پس از مدتی می توانند دچار عفونت و میکروب هم شوند. در چنین مرحله ای معمولا بیمار هم از درد شکایت دارد.  

آرایشگرها ، زنان خانه دار ، مکانیک ها و کسانی که در پمپ بنزین کار می کنند به دلیل تماس مستقیم شغلی که دارند می توانند یکی از افرادی باشند که نیازمند بررسی هستند و به نوعی مستعد بیماری اگزمای دست می باشند. حتی در چنین موارد در تماس نبودن پوست با اینگونه مواد می تواند یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از آسیب به شمار رود. همچنین در این موارد نیازی هم به استفاده از دارو نیست و تنها با یک توصیه می تواند علائم را بهبود بخشید.

اگر زمانی که در حال ظرف شدن هستید ، دستکش شما خیس شود و احیانا از بالای دستکش آبی فرو رود به درون آن باید احتیاط کنید. زیرا در این حالت بدون دستکش کار کردن بهتر از با دستکش کار کردن است. پس بهتر است که در خانه ی خود چند دستکش داشته باشید تا در صورت پاره شدن یکی از آنها دیگری را استفاده نمایید.

یکی از نکات دیگری که ممکن است در حین دستکش دست کردن رعایت نشود ، استفاده از آب جوش است. در چنین مواردی گرمای آب جوش می تواند از بیرون حتی در درون دستکش هم تأثیر گذار باشد و درون آن تعریق را پدید آورد و در نتیجه خیس شدن دستکش این بار ناشی از تعریق پدید می آید. حتی در زمان سالاد درست کردن هم باید دستکش داشته باشید ، زیرا در چنین مواردی اسیدهای میوه ای هم می توانند به پوست فشار وارد کنند و در نتیجه اگزمای دست را به وجود آورند.

در اگزمای دست نکته ی بسیار مهم چرب نگه داشتن دست است. چرب نگه داشتن دست می تواند موجب شود تا ترک های ظریفی که در دست وجود دارد زودتر ترمیم شود و مانع از ورود مواد شیمیایی به داخل دست شود. در موارد حاد و شدید اگزمای دست لازم است تا از داروها هم استفاده شود که داروها تنها نیمی از این موضوع را در بر می گیرد و نیم دیگری از آن بستگی به رعایت کردن ما دارد. کرم های مرطوب کننده ، پمادهای آنتی بیوتیکی از داروهایی هستند که می توانند از پیشرفت سریع جلوگیری نمایند.


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید