صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 اخبار پزشکی  

اهمیت بیماری سرطان خون در کودکان

نویسنده : | اخبار پزشکی | ۲۱ تیر ۱۳۹۷ , ۱۸:۴۲ | 483 بازديد |  0
آزمایش سرطان خون در کودکان ایا سرطان خون در کودکان درمان دارد سرطان خون all در کودکان انواع سرطان خون در کودکان سرطان خون aml سرطان معده در اهمیت بیماری سرطان کودکان

سرطان خون بیماری است که معمولا در هر سنی اتفاق می افتد اما مهم تر از آن توجه به این موضوع می باشد که این سرطان آیا در کودکان هم به همان میزان شیوع دارد که در بزرگسالان مشاهده می شود؟ پاسخ مثبت است. رده سنی که برای این بیماری در نظر گرفته شده معمولا در زیر 15 می باشد. آمار دقیقی که برای این رده سنی و بیماری سرطان خون وجود دارد در حدود چهار هزار نفر می باشد که رقم بالایی خواهد بود.

سرطان خون معمولا شرایطی دارد که به صورت های مختلفی تظاهر می کند. برخی از مواقع این بیماری نشانه هایی با خود دارد که ممکن است در گذر زمان طولانی آنها را مشاهده نمایید ، اما برخی از مواقع هم امکان دارد که این نشانه ها بسیار زودتر از تصور ما مشاهده شود. بنابراین بر اساس نوع بیماری و تظاهرات آن می توان تشخیص به موقع یا تشخیص دیرهنگامی داشت. در هر زمان هرچه تشخیص سریع تر باشد به راحتی می توان علائم را کنترل کرد ، اما برخی از مواقع هم عکس این مورد وجود دارد.

در بیماری سرطان خون در کودکان سنین پایین و همچنین بزرگسالان بدن تعداد گلبول های قرمز کمتری به نسبت گلبول های سفید در خود دارد. در حقیقت می توان گفت که در این نوع از بیماری مغز استخوان فرد مشکل پیدا می کند و نمی تواند به خوبی گلبول قرمز مورد نیاز را تولید کند. به همین دلیل بدن میزان قابل قبولی گلبول قرمز را در خود ندارد و در صورتی هم که وجود داشته باشد ممکن است که با تغییر شکل همراه شوند. تغییر شکل یعنی آنکه در حمل مواد غذایی و . . . برای سلول ها مشکلی رخ دهد که طبیعتا در نهایت بر روی رشد آنها مؤثر خواهد بود.

در مواقعی که تعداد گلبول های قرمز فرد به شدت دچار کاهش می شوند علائمی نیز از خود نشان می دهد این علائم در هر فردی که رخ دهد باید سریعا نسبت به آن واکنش نشان داده شود. از این علائم می توان به ضعف شدید در بدن ، خستگی بیش از اندازه ، سرگیجه های پی در پی ، سردردهای مزمن ، پوستی که با حالت رنگ پریده همراه می باشد ، احساس فشار بر روی قفسه سینه و مشاهده نتیجه آزمایش مبنی بر اینکه فرد مورد نظر به شکل غیرطبیعی دچار کاهش گلبول های قرمز شده است.

کودکانی که سرطان خون را تجربه می کنند معمولا کودکانی هستند که علاوه بر تغییر ظاهری در برخی از بیماری ها هم به شدت واکنش نشان می دهد. به عنوان مثال می توان به عفونت های مختلف در بدن آنها اشاره نمود. یک فرد عادی حتی اگر در شرایط سنی پایین تر هم باشد معمولا به صورت مداوم دچار عفونت نمی شود اما در این بچه ها عفونت بسیار فزاینده خواهد بود و می تواند روز به روز بر وضعیت و بدتر شدن شرایط بدن آنها بیافزاید. علت این رخداد کم بودن تعداد گلبول های سفید خون می باشد که معمولا نقش محافظتی را ایفا خواهند کرد.

سرطان خون در کودکان علائمی را در ظاهر یک فرد ایجاد خواهد کرد . به عنوان مثال می توان کبودی ها یا خونریزی ها را نمونه ای از آنها معرفی کرد. خونریزی زیر جلد اتفاق می افتد که به صورت کبودی ظاهر می شود. ممکن است که کودک ما خونریزی خفیفی داشته باشد اما به دلیل آنکه در خون او پلاکت ها به اندازه کافی وجود ندارد خونریزی بند نمی آید و بر همین اساس میزان دفع خون او نیز بیشتر می شود و حتی ممکن است که به کما برود.

به دلیل اینکه مغز استخوان نمی تواند به خوبی تولید گلبول ها را انجام دهد دردهایی به وجود می آید که مخصوص استخوان ها خواهد بود. درد استخوان ها معمولا در نزدیکی مفاصل بیشتر احساس می شود. این دردها آنقدر شدید هستند که با هیچ روشی و با هیچ قرصی نمی توان به تسکین کامل آنها پرداخت ، مگر آنکه درمان مربوط به بیماری سرطان خون نیز انجام شود.

بستگی به این دارد که سلول های خونی در بدن ما در کدام منطقه بیشتر تحت فشار باشند ، در چنین شرایطی این امکان وجود دارد که درد و علائم در همان منطقه بیشتر رخ دهد. به عنوان مثال ممکن است که فشار درد بر روی قفسه سینه بیشتر شود که علائم قلبی یا ریوی را از خود نشان دهد.


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید