صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 -- سلامت سالمندان  

آیا خود سبب آسیب رسیدن به مفاصل هستیم؟

نویسنده : | سلامت سالمندان | ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ , ۲۲:۳۹ | 193 بازديد |  0
انواع مفاصل سینوویال مفاصل لیفی بیماری مفاصل مفاصل غضروفی درد مفاصل مفاصل غیر متحرک انواع حرکات مفاصل تعریف مفصل آسیب رسیدن مفاصل هستیم؟

مفاصل برای پایدار ماندن عملکرد مربوط به اعضای بدن ما نیز بسیار مهم هستند بنابراین باید از هر شیوه ای استفاده نماییم تا بتوانیم عملکرد آنها را به خوبی حفظ کنیم و هر نوع آسیب هرچند ظاهری و کمی را هم جلوگیری کنیم. شاید ما در طول روز حرکات عادی زیادی را انجام دهیم اما در واقع این حرکات برای ما عادی هستند و برای مفاصل ما ضربه ای شدید به شمار می رود که قابل جبران نبوده و نمی توانیم از تأثیر منفی آن بر روی عملکرد آنها نیز جلوگیری کنیم.

یکی از شایع ترین شکایاتی که می توانیم در سنین میانسالی نیز به آن اشاره نماییم در رابطه با این موضوع است که مفصل ها دچار مشکل شده و از عملکرد طبیعی خود خارج می شوند. به دلیل نوع آسیبی که به مفاصل وارد می شود نمی توانیم در هیچ شرایطی عملکرد طبیعی را به آنها باز گردانیم ، در نتیجه پزشکان تعویض مفاصل را در نظر می گیرند و مفصل را به صورت کامل تعویض خواهند کرد. متأسفانه اخیرا این عمل با درصد بالایی در حال انجام است که قاعدتا نباید اینگونه باشد. ما می توانیم با فعالیت های مختلفی از تأثیر منفی بر مفاصل خود پیشگیری به عمل آوریم.

سلامتی بدن را با سلامت مفاصل اشتباه نگیریم!

در حقیقت می توانیم به این موضوع همواره توجه نماییم که فردی شاید از نظر سلامت قلب در شرایط خوبی به سر ببرد اما در واقع می توانیم به یک موضوع مهم تر توجه نماییم که آن هم عملکرد تمامی اعضای مربوط به اسکلت بدن خواهد بود. یکی از مهم ترین اعضای این اسکلت مفاصل هستند زیرا می تواند به عنوان پرکارترین عضو به شمار رود. بنابراین اگر فردی سلامتی خوبی دارد نشان دهنده عدم وجود آُیب به سیستم اسکلتی او نخواهد بود.

شاید شما به خوبی بتوانید راه بروید و ورزش کنید اما مراقب باشید که با این عملکردهای سلامتی به سلامت اعضای بدن خود آسیبی را وارد نکنید. رفته رفته که سن بالاتر می رود تمامی اعضا به خصوص مفاصلی که دارید فعالیت خود را از دست می دهند و به انواع دردها و زخم ها دچار می شوند. در نهایت رفته رفته آرتریت در بدن شما به چشم خواهد آمد. ملتهب شدن اعضای بدن می تواند درر شدیدی را به همراه داشته باشد که با هیچ روشی شاید نتوانید از این دردها بکاهید. 

 

وزن و رابطه آن با سلامت مفاصل

علاوه بر فعالیت های ورزشی که به سلامت بدن شما کمک می کند از تأٍیرات دیگری که می توانیم از آنها مثال بزنیم در خصوص سلامت مفاصلی خواهد بود که این سلامت با کاهش وزن ارتباط دارد. یعنی هرچه وزن شما بالا برود بیشترین فشار بر روی پاها و مفاصل موجود در آنها خواهد بود. هرچه فشار بیشتر شود تحمل آن برای مفاصل هم دشوار تر خواهد شد. رفته رفته آسیب ناشی از آن جدی خواهد شد. بیشترین فشار در بین مفاصل که تقریبا ده برابر بیشتر است بر روی زانوهای شما خواهد بود.

رابطه ای که بین فشار ناشی از افزایش وزن بر روی مفاصل پا وجود دارد در حدود چهل درصد خواهد بود. بنابراین اگر وزن خود را به حالت نرمالی باز گردانید چهل درصد فشار زیاد را بر روی زانوهای خود بر میدارید. برخلاف تصور ما در افراد جوان هم این وضعیت شدیدتر خواهد بود.

برخی از ورزش ها هستند که در عین آرامش و ریلکس بودن می توانند آسیب خود را برجای بگذارند ، از جمله ی آنها می توانیم به ورزش های پرکاربردی همانند یوگا اشاره داشته باشیم. این نوع از ورزش ها به سیستم جسم و روح ما مرتبط است. بنابراین با استفاده از آنها عملا دچار آرامش در این دو زمینه ی  متفاوت خواهید بود. افرادی که مبتلا به آرتریت یا التهاب در مفاصل هستند باید در جریان باشند که چنین ورزش هایی را با احتیاط بیشتر انجام بدهند تا به هریک از مفاصل که حتی اندکی فشار بر روی آنها وارد می آید آسیب جدی وارد نشود. با این روش های ساده به آسانی می توانید عملکرد طبیعی بدن خود را حفظ کنید.

 

 


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید