صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 اخبار عمومی پزشکی  

آنسفالیت و علل ابتلا به آن

نویسنده : | اخبار عمومی پزشکی | ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ , ۲۳:۳۷ | 427 بازديد |  0
عوارض آنسفالیت انواع آنسفالیت تشخیص انسفالیت آنسفالیت اتوایمیون انسفالیت باکتریایی عوارض تبخال مغزی درمان التهاب مغز آنسفالیت اتوایمیون ? آنسفالیت ابتلا

آنسفالیت بیماری است که در آن مغز از حالت طبیعی خود خارج شده و به گونه ای متورم می شود. معمولا این التهاب و متورم شدن مغز بر اثر حضور و ورود یک عامل عفونی نظیر باکتری یا ویروس اتفاق می افتد. این بیماری در زمره ی بیماری های نادر و یا شایع نیست اما درصد نسبتا زیادی از مردن دنیا همه ساله به این بیماری مبتلا شده و بر اثر تشخیص و درمان به موقع بهبودی کامل خود را به دست می آورند. هرچه سیستم ایمنی شما ضعیف تر باشد بیشتر به این بیماری مبتلا خواهید شد.

بیماری آنسفالیت زمانی رخ می دهد که مغز دچار التهاب می شود و عوامل میکروبی به صورت مستقیم بر روی آن تأثیر می گذارد. اما نوع دیگری از این بیماری وجود دارد که می تواند در پی بیماری دیگری نیز به وجود آید. این نوع از ورم مغز را آسیب به مغز یا آنسفالوپاتی می گویند. بنابراین توجه داشته باشید که یکی از شایع ترین آسیب ها پس از واکسن زدن بخصوص واکسن هجده ماهگی می باشد. تبی که ناشی از این واکسن است در صورت بی توجهی به بالاترین حد خود رسیده و در نتیجه تأثیر خود را بر روی مغز باقی می گذارد.

تعداد زیادی از باکتری ها و ویروس ها وجود دارند که اولین نشانه گیری آنها به سمت سیستم عصبی می باشد ، بنابراین جلوگیری از راه های ورود این عوامل بیماری زا به بدن بسیار مهم است. علاوه بر باکتری و ویروس ها در برخی از موارد حرکت قارچ ها و حتی کرم هایی از نوع بیماری زا به سمت مغز می تواند این بیماری را با خود به همراه داشته باشد.

یکی از بیشترین دلایل بروز این بیماری سیستم ایمنی ضعیف است. معمولا نوزادان و شیرخوارانی که در مراحل ابتدایی بزرگ شدن هستند و هنوز سیستم ایمنی بسیار قوی ندارند از این بیماری در رنج هستند. محیط زندگی یک نوزاد یا شیرخوار تا حد امکان باید عاری از هر نوع عامل بیماری زا باشد ، اما در برخی از مناطق کشور با توجه به نبود شرایط لازم نمی توان چنین انتظاری داشت و در نتیجه این بیماری بیشتر دیده می شود.

افرادی که به بیماری ایدز مبتلا هستند با کاهش توانای سیستم ایمنی در مقابل انواع عوامل بیماری زا روبه رو هستند . این بیماری در بیشتر موارد بیماری خاموشی است و به همین دلیل بسیار خطرناک تلقی می شود. برخی از افراد بیماری ایدز را در بدن خود دارند اما این بیماری با شرایط موجود تشخیص داده نمی شود و تنها با آزمایش مربوطه قابل تشخیص خواهد بود. بنابراین بسیار مهم است که شما شرایط لازم را در نظر داشته باشید و در صورت شک به این بیماری یک آزمایش خون بدهید.

گاهی اوقات وجود یک بیماری عفونی می تواند دلیلی بر تشخیص این ویروس باشد. بیماری های عفونی که به صورت مزمن اتفاق افتند دلیلی بر وجود یک مشکل در سیستم ایمنی فرد خواهد بود. معمولا این افراد حتی به ویروس های سرماخوردگی هم حساس هستند و علائم مربوط به این بیماری با شدت بیشتری در آنها تظاهر پیدا خواهد کرد.  

 آنسفالیت یا ورم مغز در مناطقی از کشور که گزیدگی بر اثر پشه بیشتر از سایر مناطق باشد شیوع بیشتری دارند. به عنوان مثال مناطقی که پشه مالاریا در آنها بیشتر دیده می شود ، این بیماری نیز بیشتر خواهد بود. مناطق جنوبی یکی از این مناطق می باشند. علاوه بر پشه ، حضور کنه نیز می تواند میزان ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

از جمله عوامل تأثیرگذار بر ابتلا به آنسفالیت در حقیقت فصل های مختلف در سال است. معمولا این فصل ها را بر اساس تعدد تعداد پشه ها نیز در نظر خواهند گرفت. فصل تابستان و علاوه بر آن فصل پاییز از جمله شایع ترین فصل هایی هستند که میزان ابتلا به بیماری آنسفالیت در آنها بیشتر خواهد بود.

از علائم بیماری آنسفالیت می توان به بروز تب در فرد اشاره کرد. تب نشان دهنده ی وجود یک عامل ناشناخته میکروبی در بدن می باشد. بنابراین بروز هر نوع تب را جدی بگیرید و برای بررسی آن به پزشک مراجعه نمایید. در مواردی که پزشک نتواند نشخیص قطعی در خصوص درمان بدهد قطعا به انجام آزمایش نیاز است. مرحله ی بعدی رسیدن درد به سر است. سردردهای بسیار شدید که فرد را از هر فعالیتی باز می دارد و تنها استراحت را برای او ضروری می داند. فرد اشتهایی ندارد و میزان انرژی نیز در بدن او بسیار کم است.


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید