صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 خانواده سالم  
پیشنهاد سردبیر

آنتی بیوتیک ها ؛ توصیه های لازم در زمان مصرف

نویسنده : | خانواده سالم | ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ , ۱۲:۵۸ | 479 بازديد |  0
دسته بندی آنتی بیوتیک ها قویترین قرص آنتی بیوتیک آنتی بیوتیک طبیعی قرص آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری آنتی بیوتیک چیست آنتی بیوتیک سفکسیم قو آنتی بیوتیک توصیه لازم زمان مصرف

آنتی بیوتیک ها یا به اصطلاح عموم ، چرک خشکن ها در بین داروهای امروزی ، بیشترین داروهایی هستند که تجویز می شوند. آنتی بیوتیک ها از طریق کشتن و یا متوقف کردن میکروب ها با عوامل بیماری زا مقابله می کنند. تجویز این داروها به جایی رسیده است که هر فردی برای خود تجویز می کند و با مراحل استفاده از آنها آشنایی ندارد. پس با تبیکال همراه باشید تا در این مطلب با رازهای نهفته در این داروها بیشتر آشنا شوید.

در درمان بیماری های باکتریایی ، عوامل زیادی مثل سن بیمار ، سابقه ی آلرژی ، اختلالات کبدی و کلیوی ، بارداری و شیردهی و . . . توسط پزشک متخصص در نظر گرفته می شود تا متناسب با بیماری ، آنتی بیوتیک بهتری تجویز شود. پس از این داروها برای درمان های خود به خودی و بدون تجویز پزشک نباید استفاده کرد ، زیرا می تواند عوارض ناخواسته ای را با خود به همراه داشته باشد.

آنتی بیوتیک ها در داروسازی به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند . یک دسته به صورت کلی آنتی بیوتیک هایی هستند که بر علیه موجود زنده ای مثل ویروس ، باکتری و قارچ و . . . تجویز می شود. دسته ی دیگر آنتی بیوتیک هایی هستند که برای شیمی درمانی و درمان بعضی از بیماری های بدخیم مورد استفاده قرار می گیرند.

داروهای زیادی به عنوان آنتی بیوتیک استفاده می شوند ، که هر کدام از آنها پیچیدگی های خاص خود را دارند. یکی از دسته ها پنی سیلین ها می باشند. این دارو یک خانواده  ی بزرگ محسوب می شود. مثلا پنی سیلین تزریقی ، آموکسی سیلین ، آمپی سیلین ، پنی سیلین های خوراکی که این داروها خود تنها بر روی دسته ی خاصی از باکتری ها مؤثر هستند و برای سایر موارد مورد استفاده قرار نخواهند گرفت. اگر داروهایی مصرف شود که با علت بیماری ما ارتباطی ندارد ، نه تنها هیچ اثری ندارد بلکه یک فشار مضاعفی را بر روی بدن ما ایجاد می کند.

مقاومت به آنتی بیوتیک ها هم یکی از شایع ترین موارد عدم بهبودی فرد می باشد. یعنی اگر برای درمان یک بیماری ما بخواهیم از داروهایی استفاده کنیم که مرتبط نمی باشند ، ممکن است در مواردی که حتی نیازمند آن داروها هستیم ، به دلیل مصرف نابجایی که در یک زمان برای ما اتفاق افتاده است ، حال دیگر درمان نشویم. همیشه برای تزریق پنی سیلین به حساسیت بدن خود دقت داشه باشید و اگر د ر تزریقات قبلی این مورد برای شما اتفاق افتاده است باید آن را متذکر شوید.

اگر مقاومتی نسبت به یک دارو وجود داشته باشد ، متخصصان در این زمینه داروهای دیگری که گران تر هم می باشند  برای شما تجویز خواهند کرد. اما هرچه تعداد این داروها افزایش یابد باید یک زنگ خطری برای ما محسوب شود. زیرا ممکن است زمانی فرا رسد که هیچ داروی جدیدی وجود نداشته باشد و در نتیجه درمان ما هم به تعویق افتد. خوشبختانه در سال های اخیر فرهنگ خوددرمانی در بین مردم جا افتاده است و تعداد داروهای جدید و مولکول های جدیدی که در این زمینه پدید می آمدند کاهش یافته است. این موضوع نشان دهنده ی آن است که مردم پس از هر مریضی به پزشک مراجعه می کنند.

یک نمونه از خود درمانی که در گذشته بسیار مرسوم بوده ، در گوش درد ها می باشد. فرداز پنی سیلین ، تتراسایکلین و انواع آنتی بیوتیک های دیگر استفاده می کند ، اما گوش درد وی بهبود پیدا نمی کند ، در نتیجه به ناچار از بالاترین نوع آنتی بیوتیک که پزشک در بیماری قبلی وی به او داده است ، استفاده می کند. این دارو می تواند آخرین مرحله از درمان باشد و اگر فرد خود به خود آن را مصرف کند و بیماری او بدتر شود ، دیگر راه درمان دیگری وجود ندارد.

توصیه ها: در بحث آنتی بیوتیک ها باید دوره ی درمان به صورت کامل طی شود و از خود درمانی های بین یک درمان دیگر باید به شدت پرهیز شود. از داروهای قبلی خود برای درمان بیماری های جدید نباید استفاده کنیم. تنها پزشک شما است که بر اساس علائم شما می تواند آنتی بیوتیک مورد نظر را تجویز کند. هر داروی آنتی بیوتیک به خصوص نسل جدید آنها برای موارد خاص و بیماری های خاصی تجویز می شود. حتی در برخی از موارد پزشک بر اساس علائم نمی تواند بیماری را تشخیص دهد ، در نتیجه نیاز است تا آزمایشاتی داده شود. 


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید