صفحه در حال بارگذاری است ...
 آخرین خبرهای داغ

تمام صفحه بالای بلا
 0 اخبار پزشکی  
پیشنهاد سردبیر

اهمیت لخته خون و حرکت آن در بدن

نویسنده : | اخبار پزشکی | ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ , ۱۸:۵۶ | 1014 بازديد |  0
درمان گیاهی لخته شدن خون لخته شدن خون چیست؟ لخته شدن خون در ریه درمان لختگی خون لخته شدن خون قاعدگی معنی لخته شدن خون درمان لخته شدن خون در قل? اهمیت لخته حرکت

بدن ما یک سیستم بسیار پیشرفته است و هر فعالیتی در درون آن با استفاده از نظم انجام می شود ، بنابراین این موضوع بسیار مهم است که هیچ گاه اختلالی در این نظم به وجود نیاید ، زیرا در آن صورت به بیماری ختم خواهد شد. در اغلب موارد پس از بروز یک خونریزی در بدن دوست داریم که هرچه زودتر لخته خون ایجاد شود تا از ادامه این خونریزی نیز جلوگیری شود. اما همین لخته شدن خون با فایده ای که دارد در برخی از موارد می تواند به یک بیماری بسیار مهم تبدیل شود که حتی مرگ را به دنبال داشته است.

متأسفانه یکی از خاصیتی که لخته خون در داخل عروق خونی بدن نیز برعهده دارند ، خاصیتی با نام جابجایی است. یعنی در هر جایی از بدن که انتظار دارید این لخته ها حرکت می کنند. در صورتی که لخته بزرگتر از حد معمول شود می تواند موجب گرفتگی رگ ها شده و در نتیجه عضور مورد نظر را با اختلال مواجه نماید. در حاد ترین شرایط موجود بیماری با حالتی از سکته در مغز یا قلب خود را نشان می دهد. علت اصلی در چنین شرایطی تنها یک گزینه است و آن هم به لخته خون مربوط می شود.

بدن ما سیاهرگ های متنوعی دارد. بزرگترین سیاهرگ هایی که در بدن وجود دارند معمولا با چنین اختلالی مواجه می شوند به عنوان مثال سیاهرگ های مهم و خون رسان در ریه ها ، ران ، قسمت انتهایی ساق پا ، سیاهرگ ها موجود در لگن و . . . از جمله مهم ترین رگ ها برای ابتلا به این بیماری به شمار می روند. تنها با استفاده از روش هایی که در زیر توضیح داده می شود می توان به آسانی از چنین شرایطی در بدن جلوگیری نمود.

بی تحرکی عاملی بسیار مهم برای ایجاد لخته خون در هر نقطه از بدن بخصوص نواحی تحتانی نیز می باشد. افرادی که دوست ندارند تا از ورزش بهره ببرند تا حد امکان از بی تحرکی خود نیز جلوگیری کنند. کمی راه رفتن در خیابان ها و پارک ها علاوه بر پر کردن وقت روزانه ی شما به عنوان یک سرگرمی می تواند به دلیلی مناسب برای جلوگیری از بی تحرکی تبدیل شود. رانندگانی که برای مدت طولانی بر سر جای خود می نشینند یا افرادی که مجبور هستند تا بیش از یک ساعت در جایی ساکن قرار گیرند ، البته در صورتی که این شرایط هر روز برای آنها اتفاق افتد به لخته شدن خون در پاها یا دیگر نواحی از بدن کمک می نماید.

هرچه میزان وزن شما افزایش یابد معمولا فشاری که بر روی پاهای شما ایجاد می شود به نسبت بیشتر از افراد دیگر خواهد بود. افرادی که به همراه افزایش وزن خود به نوعی به کشیدن سیگار هم مبادرت ورزند معمولا با شرایط بدتری همراه می شوند ، زیرا از دو طرف به بدن آنها فشار وارد می آید که احتمال لخته خون در سیاهرگ های ریوی و همچنین سیاهرگ های پا بیشتر از سایر نواحی بدن می باشد. علاوه بر آن در صورتی که به دلیل شرایط کاری خاص مجبور باشید تا کالاهای سنگینی را بلند کنید ، علاوه بر فشار بر روی دیسک های کمر و گردن شما می تواند به لخته های خون نیز تبدیل شود.

مادران بارداری که شرایط خاصی را تجربه می کنند و معمولا با مشکلاتی همراه هستند باید از طریق استراحت مطلق هر نوع فشاری را از جنین در رحم خود دور کنند. یکی از مهم ترین راه کارها برای جلوگیری از لخته شدن خون در اندام های مختلف بدن ماساژ نواحی و همچنین تغییر در وضعیت بدن از حالت ثابت به متغیر می باشد. علاوه بر آن در شرایط عادی هم در اواخر دوره بارداری جنین به بدن مادر فشار زیادی وارد می آورد و احتمال واریسی شدن رگ ها و خطر لخته شدن خون در اواخر بارداری بیشتر است. ورم مادر بخصوص ورم پاها از مهم ترین علائم است که معمولا پزشکان با استفاده از داروهای رقیق کننده خون به رفع این مشکل می پردازند.

برخی از افراد هم وجود دارند که در هر شرایطی بدن آن ها با مشکل مواجه است و معمولا نمی توانند از این پدیده جلوگیری کنند. این افراد به احتمال قوی چنین معضلی را در گذشته در بین خانواده ی خود داشته و به نوعی ارث در آن دخیل می باشد. بهترین راه حل مشورت با یک پزشک برای استفاده از داروهای جلوگیری کننده از لخته خون و انجام اعمالی مهم برای پیشگیری از آن می باشد.


تبلیغات پزشکی

ارسال دیدگاه و نظرات شما


برای ارسال نظر می بایست وارد حساب کاربری تان شوید
ثبت نام کنید و یا اگر قبلا ثبت نام کردید اکنون وارد شوید

آخرین نظرات ارسالی


تا کنون نظری ارسال نشده ، شما اولین نفر باشید